SOCIÁLNÍ SÍTĚ
Nové publikace na IMS
Nové publikace na IMS
Ke stažení
Stáhněte si tento dokument:


Německo bez jádra? SRN na cestě k odklonu od jaderné energie


Nigrin, Tomáš - Landa, Martin - Svobodová, Tereza a kol.     156 s.   
Karolinum, 2016                        ISBN 9788024631868


Monografie Německo bez jádra? představuje v Česku výjimečný pohled na jadernou energetiku. Nespatřuje v ní jen technický problém, spadající pouze do kompetence inženýrů a techniků, nýbrž jedno z klíčových politicko-společenských témat posledních desetiletí. Autoři zasazují rozhodnutí vlády Angely Merkelové o ukončení provozu jaderných elektráren do širšího kontextu, sledují vývoj problematiky od počátku civilního využití jaderné energie v Německu a věnují se řadě aktuálních otázek, např. motivům pro rozhodnutí o opuštění jádra, reakci německé veřejnosti, následkům ukončení provozu jaderných elektráren a také tématu radioaktivního materiálu a jeho následného uložení.

Publikace představuje téma využití jaderné energie v souvislostech, a neměla by proto chybět v knihovně zájemců o společenskou problematiku související s otázkami energetického hospodářství, díky svému průřezovému charakteru je ovšem určena i pro zájemce o moderní dějiny Německa.


Cesta na výsluní. Zahraniční politika Sovětského svazu 1917 - 1945


Litera, Bohuslav	   320 s.
Dokořán, 2016     ISBN 978-80-7363-719-4.	 

Z občanské války v letech 1917 až 1920 vyšlo sovětské Rusko sice jako vítěz, avšak téměř dokonale diplomaticky izolované. Už o dvě desetiletí později, během druhé světové války, však Stalin jednal jako rovný s rovnými s nejmocnějšími státníky světa, s Rooseveltem či Churchillem. Jak k takovému mocenskému vzestupu došlo? Kniha Cesta na výsluní analyzuje hlavní směřování zahraniční politiky Sovětského svazu v letech 1917-1945, včetně jejích náhlých, avšak zásadních obratů. Sovětská politika byla vždy řízena tak, aby Moskvě zajišťovala prostor pro dosažení jejích bezpečnostních, teritoriálních a ekonomických zájmů. Zvýšená pozornost je zde věnována československo-sovětským a polsko-sovětským vztahům, protože polská otázka se stala jedním ze zdrojů poválečné studené války. 


Minderheiten im sozialistischen Jugoslawien: Brüderlichkeit und Eigenheit

Králová, Kateřina; 
Kocian, Jiří; Pikal, Kamil 		 418 stran
Peter Lang Vlg., 2016           ISBN: 978-3-631-67026-2

Dieses Buch bietet einen umfassenden Einblick in die Politik des jugoslawischen Staates gegenüber seinen 15 wichtigsten, offiziell anerkannten, ethnischen Minderheiten. Das bunte ethnische Mosaik, welches Jugoslawien im 20. Jahrhundert gekennzeichnet hat, weckte seit jeher das Interesse der Geistes- und Sozialwissenschaft. Mit ihm ging stets die Frage einher, ob und wie ein Staat mit derartigen Voraussetzungen funktionierend und effektiv gestaltet werden könne. Die Autorinnen und Autoren werfen in ihren Fallstudien dabei eine Reihe von Themenfeldern auf, welche die Relevanz der behandelten Minderheitensituation nicht nur für das Verständnis der Geschichte des sozialistischen Jugoslawien, sondern auch von multiethnischen Staaten insgesamt verdeutlichen.


Irsko a krize : politika a ekonomika Irské republiky v letech 2008-2014 a jejich evropské souvislosti


Šlosarčík, Ivo	            138 s.
Karolinum, 2015     	 ISBN 9788024631516


Irská republika prošla v poslední dekádě nejen ekonomickou krizí, ale se závažnými turbulencemi se musela vypořádat také irská politická scéna a vztahy mezi Irskem a Evropskou unií. Souběžně se za hranicí Irské republiky postupně zklidňovala situace v Severním Irsku, kde ale i nadále hrozil návrat k nestabilitě provázející region po mnoho desetiletí. Kniha Ivo Šlosarčíka Irsko a krize. Politika a ekonomika Irské republiky v letech 2008–2014 a jejich evropské souvislosti podává přehled kořenů a vývoje čtveřice (ekonomické, politické, integrační a severoirské) irských krizí a nastiňuje roli Evropské unie při jejich řešení.


Národnostní menšiny v socialistické Jugoslávii


Králová, Kateřina; 
Kocian, Jiří; Pikal, Kamil                      223 s.
Sokolov: Flaiva Viera, 2015                 ISBN: 978-80-904954-3-2


Narativi o identitetu. Izabrane studije o crnogorskoj istoriji


Šístek, František		       392 s.
Podgorica: Matica crnogorska, 2015. ISBN 978-86-84013-79-0

Kniha představuje soubor několika rozsáhlejších studií, které se zabývají narativy o identitě (zejména národní a náboženské) a instrumentalizací dějin v Černé Hoře od 19. století po současnost.
Städtepartnerschaften als Instrument der deutsch-französischen Aussöhnung, 1950–2000

Filipová, Lucie                   409 stran
Vandenhoeck & Ruprecht, 2015        ISBN: 978-3-525-10139-1

Theorie und Praxis undemokratischer Regime: Theoretische Verortung und Fallbeispiele

Balík, Stanislav; Kubát, Michal 	187 stran
Barbara Budrich, 2015          ISBN: 978-3847407287

Wie arbeiten undemokratische Regime? Die Autoren geben einen Überblick über totalitäre und autoritäre Regimen (sowie Mischformen) und stellen anhand Fallstudien die Funktionsweise derartiger Regime dar. Die Autoren diskutieren unterschiedliche Hintergründe, Ideologien und Mentalitäten in modernen undemokratischen Regimen. Dabei dienen spezifische Länder als Beispiele für die zuvor eingeführten theoretischen Konzepte. Das Buch ist in acht Hauptkapitel eingeteilt. Im ersten Kapitel geht es um terminologische Probleme in Bezug auf undemokratische Formen der Regierung. In den folgenden Kapiteln wird die Theorie totalitärer und autoritärer Regime dargestellt. Das vierte Kapitel behandelt andere Formen undemokratischer Regime, die nicht der klassischen Zweiteilung von Totalitarismus vs. Autoritarismus entsprechen. Im sechsten Kapitel werden auf der Grundlage der politischen Psychologie Aspekte der autoritären Persönlichkeit und des politischen Führungsverhaltens untersucht. Die letzten beiden Kapitel beschäftigen sich mit den praktischen Fragen der Funktionsweise von undemokratischen Regimen.Dlouhá cesta k vítězství - dějiny československých exilových organizací

Raška, Francis D.		272 stran
Academia, 2015			ISBN: 978-11-372-8022-0

Pokračování autorovy knihy Opuštění bojovníci o československých exilových organizacích se soustředí na činnost exilu po roce 1968 na základě osobních dopisů, memorand vládním činitelům a publikovaných časopisů z archivů v ČR, Itálii, Velké Británii a Spojených státech. Jak fungovala Rada svobodného Československa, exilové časopisy, Nadace Charty 77, tisková agentura Palach Press Agency a Československé dokumentační středisko nezávislé literatury? A jak spolupracovaly české exilové skupiny se stanicí Svobodná Evropa? Kniha obsahuje seznam exilových nakladatelství a shrnuje obsah rozhovorů s přežívajícími činovníky exilových organizací.Broadcast Policy in the Protectorate of Bohemia and Moravia

Pinard, Peter Richard			388 stran
Frankfurt am Main, Berlin, Bern, 
Bruxelles, New York, Oxford, Wien, 2015	ISBN: 978-3-631-66200-7

Hitler’s regime invested heavily into radio as the most modern media of its era. First in Germany, later in Austria and the Sudetenland, Joseph Goebbels motivated his Volksgenossen to become active radio listeners. But what approach did the regime take to the first non-German people occupied – the Czechs? How would Czech Radio’s staff and listeners respond to Nazi-dominated programming? What strategies of defiance and what options for cooperation existed? What role did Nazism’s core theme of anti-Semitism play? Which Czech societal groups did the Nazis try to reach most? This book casts a spotlight on the effects of the occupation authorities’ policies on specific programming content, as well as on radio as a medium in the so-called Protectorate of Bohemia and Moravia.
Stegnosan ta dakrya mas. Ellines prosfyges stin Tsechoslovakia.Our Tears Dried Up: Greek Refugees in Czechoslovakia

Králová, Kateřina; Tsivos, Konstantinos	384 stran
Athina: Alexandria, 2015	ISBN: 978-960-221-647-7

Newly edited volume on Greek civil war refugees in Czechoslovakia based on about 200 hours of interviews recorded in Czech Republic and beyond creating a master narrative starting from their war memories on Greece up to the Greek crisis (2011) including also a chapter on those who returned to Greece.
Ázerbájdžánci Íránu

Identita, společnost a regionální bezpečnost


Kraus Josef, Souleimanov Emil A.	106 stran
Auditorium, 2015	ISBN: 978-80-87284-54-4                  
 


Monografie se zabývá otázkou ázerbájdžánské komunity v Íránu, největší etnojazykové menšiny v hranicích této Islámské republiky, jejíž evoluci zkoumá v kontextu bezpečnostní architektury kaspicko-středovýchodního areálu. Pro bližší pochopení této ve světové odborné literatuře téměř neprozkoumané problematiky text obsahuje představení etnické a náboženské identity íránských Ázerbájdžánců, turkofonní komunity, jejíž většina se hlásí k ší'itské odnoži islámu. Zaměřuje se rovněž na historický vývoj této komunity v Íránu se zvláštním zaměřením na poslední dvě desetiletí, a analyzuje aktuální situaci v regionu s akcentem na emancipační hnutí etnických Ázerbájdžánců v Íránu. Z mezinárodního hlediska je v textu rozebrána pozice klíčových lokálních i mimoregionálních mocností, které jsou pro bezpečnost Islámské republiky Írán důležité, a jejich vztah k íránským Ázerbájdžáncům a Íránu samotnému se zvláštním zaměřením na bezpečnostní problematiku.


Rozhdeniie derzhavy. Istoriia Sovetskogo Soiuza s 1917 po 1945 god


Rejman Michail, Litera Boguslav, Svoboda Karel, Kolenovska Daniela    839 stran
Rosspen, 2015           ISBN: 978-5-8243-1934-7     
The Individual Disengagement of Avengers, Nationalists, and Jihadists

Why Ex-Militants Choose to Abandon Violence in the North Caucasus


Emil A. Souleimanov,Huseyn Aliyev     114 stran
Palgrave Macmillan 2014	          ISBN 9781137498823           


Drawing on a range of hitherto unknown first-hand data, this book is the first of its kind to offer an explanation of the incentives of various types of militants – avengers, nationalists, and jihadists – to abandon violence. Empirically, the monograph problematizes the established view of North Caucasian militants as a monolithic category of 'Islamic terrorists.' 


Theoretically, it points out that distinct types of insurgents are variously resilient to external and internal pressures – such as group membership and social bonds, (in)discriminativeness of violence and hidden identities, ideology and beyond – to individual disengagement. The study posits that stronger adherence to ideology, higher lethality rates and indiscriminativeness of violence, interrupted social links, and stonger group membership renders jihadists, followed by nationalists, and in contrast to avengers, the less likely category of militants to seek individual disengagement.


O komparativní politologii a současné české politice

Kubat, Michal - Lebeda, Tomáš a kol.	164 stran
Karolinum 2014				ISBN 9788024624792           


Český politolog a univerzitní profesor Miroslav Novák oslavil v roce 2013 své šedesátiny, a právě proto se v této knize sešli představitelé mladší a střední generace českých politologů, aby mu vyjádřili svou úctu. Někteří z nich byli přímými žáky Miroslava Nováka, jiní nikoli, všichni se však k Novákovi hlásí, někteří jako ke svému vzoru, jiní jako k vynikajícímu a podnětnému politologovi, který svým dílem výrazně ovlivnil současnou českou politologii. Jedná se o politologii nenormativní, empirickou, komparativní, aronovskou, duvergerovskou a sartoriánskou, politologii, která si zakládá na ověřitelnosti faktů, jejich logické a nestranné analýze, na nalézání příčin a následků věcí, politologii, která vychází z ujasněných teoretických pojmů a koncepcí, která stojí na zřetelných argumentech a správnosti myšlení. V neposlední řadě je to také politologie, která usiluje o sdělnost svých závěrů, tj. o tolik potřebnou a, bohužel, zdaleka ne vždy samozřejmou srozumitelnost výkladu.


Rusko a Kaliningradská oblast – Specifika řešení problematiky exklávy


Kadlec, Vladimír	                     145 stran
Sokolov: Flavia Viera 2014				ISBN: 978-80-904954-1-8          

Von der Rüstkammer des Reiches zum Maschinenwerk des SozialismusWirtschaftslenkung in Böhmen und Mähren 1938 bis 1953


Balcar,Jaromír - Kučera, Jaroslav	                    511 stran
Vandenhoeck & Ruprecht, 2013	             ISBN 978-3-525-37301-9              


Zwischen den späten 1930er und den frühen 1950er Jahren durchlief die Wirtschaftsordnung der böhmischen Länder einen Wandel von der Marktwirtschaft zur Zentralplanwirtschaft sowjetischen Typs. Die vorliegende Studie untersucht diesen Transformationsprozess, indem sie den staatlichen Lenkungsanspruch und die wirtschaftliche Ordnungspolitik mit der Perspektive der Unternehmen kombiniert. Auf diese Weise werden nicht nur die Akteure des Wirtschaftslebens in den Blick genommen, sondern erstmals auch die Funktionsweisen der beiden Lenkungssysteme und die jeweils unterschiedlichen Handlungsspielräume der Unternehmen.


Gestützt auf eine breite Quellenbasis, die auch bislang unzugängliche Bestände umfasst, kommen die beiden Autoren sowohl für die NS-Kriegswirtschaft im Protektorat Böhmen und Mähren als auch für den Übergang der Tschechoslowakei zur Planwirtschaft in der Nachkriegszeit zu Ergebnissen, die teilweise Befunde der älteren Forschung korrigieren, teilweise Neuland erschließen.


Izolovaný ostrov Západní Berlín a jeho proměny po stavbě Berlínské zdi


Nigrin, Tomáš	       216 stran
Dokořán 2013	    ISBN 978-80-7363-573-2                


Kniha se zaměřuje na Západní Berlín v době před stavbou a po stavbě Berlínské zdi v roce 1961, tedy v době tzv. druhé berlínské krize. V centru pozornosti stojí především město, jeho obyvatelstvo a komunální politika včetně specificky berlínských problémů. Velmocenská politika během studené války a neustálé napětí mezi Východem a Západem tvoří pouze rámec a nutné kontextuální začlenění vývoje ve městě. Stavba Berlínské zdi totiž ve výsledku napomohla k oživení Západního Berlína a stabilizaci ekonomické a společenské situace včetně upevnění jeho pout ke Spolkové republice Německo. Boj za svobodný a prosperující Západní Berlín vedl v době krize tehdejší primátor Willy Brandt, kterému napomohly jeho berlínské úspěchy v postupu kariéry na kancléřský post. Tato monografie vznikla v rámci systému podpory fakultních monografií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. 


Perestrojka, pobaltské republiky a Československo 1988-1991

Švec Luboš		391 stran
Dokořán 2013	    ISBN 987-80-7363-564-0                  


Publikace o vztahovém trianglu mezi Sovětským svazem, Pobaltím a Československem 1988-1991 si klade otázku analogie i asymetričnosti demokratizačních a emancipačních procesů souvisejících s krizí sovětského vnějšího a vnitřního impéria.  Soustřeďuje na jeden z rozporů a konfliktů, které ovlivňovaly průběh  perestrojky-. na konflikt mezi třemi pobaltskými republikami a svazovým centrem - a na to, jak ho vnímala československá společnost. Vnímání pobaltské otázky souviselo s postojem měnícího se  vedení státu i společnosti nejen k pobaltské revoluci, ale zároveň gorbačovské perestrojce, k demontáži komunistického systému a následnému rozpadu Sovětského svazu.


Understanding Ethnopolitical Conflict

Karabakh, South Ossetia, and Abkhazia Wars Reconsidered

Emil A. Souleimanov        264 stran
Palgrave Macmillan 2013	     ISBN 9781137280220


This book seeks to explore the relevance of major theoretical and methodological approaches currently dominating the field of ethnic conflict and civil war research, testing their efficacy by applying them to three major South Caucasus conflicts of the late 1980s and early 1990s.


Souleimanov explores the causes and dynamics of ethnic conflict and civil war, distinguishing between onset-based and process-based theories. He introduces a scheme of periodization which links the phase of low-scale inter-ethnic violence with the phase of sustainable organized violence, asserting the crucial importance of elites and their use of opportunity in power asymmetry as a key factor in instigating full-scale civil war.


As a merger of theoretical and empiricist approaches, this book focuses on the case-specific contextual richness of the local conflicts in Karabakh, Abkhazia, and South Ossetia to draw solid theoretical conclusions as well as providing suggestions for the improvement of current theories.


Instituce Evropské unie a Lisabonská smlouva

Ivo Šlosarčík, Zuzana Kasáková a kolektiv	   248 stran
Grada 2013					ISBN 978-80-247-3567-2      


Kniha Instituce Evropské unie a Lisabonská smlouva, připravená autorským kolektivem katedry západoevropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze,  analyzuje perspektivy nového institucionalismu změny Evropské unie po přijetí Lisabonské smlouvy. Autoři si kladou za cíl zhodnotit dopady institucionální reformy, její nedodělky a odpovědět na otázku, zda se postlisabonská Evropská unie bude moci místo dalších institucionálních změn soustředit na obsah svých aktivit.Vyschly nám slzy...

Řečtí uprchlíci v Československu

Kateřina Králová, Konstantinos Tsivos et al.	336 stran
Dokořán, 2013					ISBN 978-80-7363-416-2      
						


Na přelomu 40. a 50. let minulého století přišlo z Řecka do Československa přibližně dvanáct tisíc běženců stižených občanskou válkou. Mysleli si tehdy, že se jedná pouze o přechodný pobyt. Záhy se ale dočasné útočiště proměnilo v druhý domov. Bohatě ilustrovaná kniha týmu juniorních badatelů vedeného předními českými odborníky v oblasti dějin Řecka, Kateřinou Královou a Konstantinosem Tsivosem, analyzuje osobní výpovědi pěti desítek pamětníků tří generací. Tato vůbec první kolektivní monografie na dané téma je svým pojetím a analýzou průkopnická. V historickém úvodu a dvanácti tematických studiích se zabývá jejich postoji k okupaci či občanské válce. Na základě rozhovorů poutavě přibližuje cestu do emigrace a osudy dětí, ale také proces integrace či snahu o zachování vlastní identity. Kniha se pohybuje nejen na poli historie, ale reflektuje rovněž, jak vnímá jednotlivec sebe sama, jakou roli přisuzuje sobě a svému okolí v dějinném procesu a jak své prožitky zasazuje do širšího společenského kontextu.


Nepokradeš!

Nálady a postoje slovenské společnosti k židovské otázce, 1938-1945

Hana Kubátová	 268 stran
Academia, 2013	 ISBN 978-80-200-2230-1                     


Kniha pojednává o náladách a postojích většinového slovenského obyvatelstva k židovské otázce v průběhu let 1938-1945. Autorka se ve své analýze zaměřuje především na hospodářské a sociální aspekty tzv. řešení židovské otázky na Slovensku. Zkoumá zainteresovanost slovenské společnosti na ekonomickém a sociálním vyloučení Židů, a to v kontextu celé škály reakcí veřejnosti na protižidovskou politiku státu: od spolupachatelství, přes apatii a nezájem o osud Židů, až po aktivní pomoc židovským spoluobčanům.Současná česká politika

Co s neefektivním režimem?

Michal Kubát		   120 stran
Barrister & Principal 2013  ISBN 978807474860                  


Kniha nabízí systematický pohled na soudobý český parlamentní režim. Vysvětluje jak teoretický, tak i praktický kontext jeho fungování. Česká republika je zralá na reformu svého demokratického režimu. Český parlamentarismus je poškozen a dlouhodobě nefunguje, jak by fungovat mohl a měl. Jeho reforma je proto nanejvýš potřebná a měla by být uskutečněna. Ambicí knihy je navržení řešení, která by přinesla nápravu českého parlamentarismu.


Francouzi a Němci na cestě ke sblížení

Partnerství měst a obcí (1950-2000)

Lucie Filipová		456 stran
Academia, 2013		ISBN 978-80-200-2217-2                  


Kniha Francouzi a Němci na cestě ke sblížení představuje první českou monografii, která přibližuje vývoj francouzsko-německých vztahů v letech 1950–2000 a jež je z velké části založena na původním výzkumu. Lucie Filipová nahlíží na toto téma v souladu s konceptem „dějin zdola“, který ukazuje, že k navázání dlouhodobé spolupráce mezi Francií a Německem přispěly nejen politické, hospodářské a kulturní elity, ale i zapojení několika milionů řadových občanů – zde konkrétně sledované na příkladu partnerství měst či menších obcí. Tato partnerství jsou ve francouzsko-německém případě specifická celkovým počtem (přes dva tisíce případů v roce 2000), rozmanitostí společných aktivit i mírovým potenciálem, který s nimi byl od počátku spojován a díky němuž plní nejen v Evropě nezpochybnitelnou modelovou roli. Kniha je určena jak zájemcům o vztahy dvou stěžejních aktérů současné evropské politiky, tak těm, kteří se zabývají zahraničními aktivitami obcí a měst. V mnoha ohledech může být inspirativní také pro interpretaci česko-německých vztahů.


Mezi masovou a kartelovou stranou: Možnosti teorie při výkladu vývoje ČSSD a KSČM v letech 2000–2010

Polášek Martin, Novotný Vílém, Perottino Michel a kol.	190 stran
SLON 2012						ISBN 978-80-7419-094-0  


Práce se zabývá vývojem ČSSD a KSČM v prvním desetiletí 21. století (2000–2010), s větší pozorností věnovanou druhé polovině tohoto období. Autoři hledají odpovědi na dva základní okruhy otázek. Za prvé, jak se ČSSD a KSČM v uplynulém desetiletí proměnily, o jakých organizačních charakteristikách můžeme v souvislosti s nimi hovořit a jak je můžeme v důsledku těchto charakteristik klasifikovat. A za druhé, jak je možné sledovanou proměnu vysvětlit, jaké byly její obecnější i bezprostřední příčiny, jaký byl konkrétní průběh a načasování. Nástrojem klasifikace a vysvětlení byly teorie kartelové strany (Katz, Mair) a teorii tří proudů resp. multi-stream theory (Kingdon, Zahariadis). Jak politický marketing proměnil vnitřní fungování ČSSD? V čem učinil Projekt modernizace ČSSD tuto stranu moderní? Byla politika ČSSD problémem estetickým, nebo obsahovým? Existuje jedno vysvětlení pro vnitřní proměnu ČSSD i pro politiku, kterou realizovala? Proti komu je vlastně zaměřen antikomunismus? Existuje vůbec důvod, proč by se KSČM měla transformovat? Je opravdu KSČM nedemokratická? Jsou veřejné politiky dílem politických stran?


Dopady krize v euroatlantickém prostoru


Kryštof Kozák, Tomáš Weiss, Helena Schukzová a kol.	296 stran
Dokořán, 2012					    ISBN 978-80-7363-444-5							978-80-7363-444-5


Byla finanční krize pouze přechodným selháním bankovních institucí, nebo se jedná o klíčový předěl se závažnými dopady pro celou společnost? Kniha Dopady krize v euroatlantickém prostoru podrobně analyzuje důsledky finanční krize ve Spojených státech a v Evropě. Jednotlivé případové studie odborníků z Institutu mezinárodních studií FSV UK zkoumají daný problém na úrovni mezinárodní politiky i politik národních. Jejich autoři se ptají, do jaké míry dokázaly státy a mezinárodní organizace v transatlantickém prostoru využít krizi jako příležitost pro strukturální reformu a do jaké míry krize pouze zhoršila a prohloubila problémy již existující. Kniha přináší nové pohledy na vysoce aktuální problematiku a je vhodná pro odbornou i laickou veřejnost.


The long road to victory: a history of Czechoslovak exile organizations


RAŠKA, Francis			      251 stran
East European Monographs 2012       ISBN 978-0-88033-706-9           


This monograph sheds light on the most important Czechoslovak exile organizations and their activities between 1968 and 1989. Activities of the older exiles are compared and contrasted with those of the post-1968 exiles. In particular, the Council of Free Czechoslovakia and its reunification under Mojmír Povolný in 1974 is analyzed as is the Listy Group founded by Jiří Pelikán in 1971. Pavel Tigrid's journal 'Svědectví' is scrutinized in detail as are Jan Kavan's Palach Press Agency, František Janouch's Charta 77 Foundation, and the Czechoslovak Desk at Radio Free Europe. Individual exile publishing houses are mentioned too. The volume also contains the personal testimonies of a number of key exile personalities.Nesplacená minulost: Řecko-německé vztahy ve stínu nacismu

Kateřina Králová			286 stran                
Karolinum, 2012			    ISBN 978-80-246-2010-7
					


Kniha Nesplacená minulost: řecko-německé vztahy ve stínu nacismu seznamuje čtenáře s doposud málo probádanou problematikou řecko-německých vztahů v období po druhé světové válce. Bohatě ilustrovaná historická studie přední české odbornice na moderní dějiny Řecka Kateřiny Králové je vůbec první ucelenou monografií na toto téma. Soustřeďuje se především na to, jakým způsobem se řecká společnost vypořádávala s dědictvím nacistické okupace, zvláště pak s otázkou potrestání válečných zločinů. Jednotlivá témata zkoumá v politické, socio-kulturní, ekonomické a právní rovině. Zdůrazňuje přitom, že i v tomto případě hrály klíčovou roli ekonomické zájmy. Dodnes probíhající soudní spory mezi řeckými oběťmi nacismu a spolkovou vládou rovněž ukazují, že téma zůstává i nadále živé. Přesahuje navíc dimenzi řecko-německých vztahů a ve své podstatě je aplikovatelné na zkušenosti ostatních států, jež byly obdobně postiženy nacistickou okupací.Teorie a praxe nedemokratických režimú

Stanislav Balík, Michal Kubát    216 stran
Dokořán, 2012            ISBN 978-80-7363-266-3           


Téma nedemokratických režimů není v politické vědě ničím novým. Již téměř celé jedno století představuje jednu z disciplín, jimž je věnováno značné intelektuální úsilí. Důvod je nasnadě - po celé 20. století a také v současnosti nedemokratické režimy nejrůznějších typů převažovaly a převažují nad režimy demokratickými. Demokracie tak představuje spíše zvláštnost a převážná část světového obyvatelstva žije v režimech, jež se skutečné demokracii více či méně vzdalují. Kniha Teorie a praxe nedemokratických režimů souhrnně zprostředkovává výsledky politologického výzkumu moderních nedemokratických režimů. Autoři se zabývají jak politickou teorií všech hlavních typů nedemokratických režimů, tak i jejich praktickým fungováním, které ilustrují na několika konkrétních ukázkách nedemokracií z různých koutů světa 20. století a současnosti (nacistické Německo, sovětské Rusko, Maova Čína, Pol Potova Kambodža, frankistické Španělsko, Salazarovo Portugalsko, Kaddáfího Libye či kádárovské Maďarsko a lidové Polsko).Výtvarné avantgardy 20. století 1900 - 1945

Anita Pelánová		146 stran
Karolinum, 2010		ISBN 978-80-246-1783-1                  
				


Publikace se věnuje výbojům a reflexi uměleckých směrů 20. století. Oproti kunsthistorickým pojednáním přichází s novým pohledem na tematiku. Místo toho, aby se zabývala detailní analýzou jednotlivých uměleckých směrů, dívá se na dobu a její specifika pohledem malířů této epochy. Postihuje změny malířské optiky s ohledem na objevy a rozvoj přírodních věd, psychologie a noetiky. Odkazuje při tom na konkrétní vědecké objevy a jejich důsledky pro zdánlivě vzdálené problémy umění a výtvarného vidění světa. Termín "avantgarda" autorka nepojímá v obvyklém smyslu levicové revolty v uměleckém prostředí, ale jako to, co se v daném okamžiku na umělecké scéně jevilo coby nejvíce pokrokové a aktuální. Popisy jednotlivých uměleckých směrů jsou prokládány vybranými citáty z textů významných autorů a rozbory typických výtvarných děl s odkazy na internetové fototéky.


Political Opposition in Theory and Central European Practice

Michal Kubát             193 stran                  
Peter Lang Publishing Group 2010   ISBN 978-3-631-59181-9This book offers interpretations of different forms of political opposition in political theory and also in the contemporary development of politics and government in Central Europe. The problem is analyzed through a comparative approach. The first part of the book targets the question of definitions and typologies of political opposition, above all, in democratic, but partly also in non-democratic regimes. The second part deals with the question of models of political opposition in Central Europe after the fall of communism in the late twentieth century and in the present.


Politická opozice v teorii a středoevropské praxi (vybrané otázky)

Michal Kubát               200 stran
Dokořán 2010               ISBN 978-80-7363-285-4                Kniha Politická opozice v teorii a středoevropské praxi je systematickým zpracováním důležitého fenoménu moderní politiky, kterým je politická opozice, a to jak z hlediska teorie politiky, tak i vzhledem k politické praxi. Klade si za cíl analýzu problematiky ve smyslu rozvinutí a modifikování existujících teorií, přičemž ambicí práce je doplňovat existující teorii vlastními analytickými postřehy, nejednou polemické povahy. Text dále aplikuje analyzované teorie na politickou praxi zemí střední Evropy. Autor představuje nejdůležitější existující přístupy a koncepce politické opozice a zaplňuje tak informační mezeru, která v české politické vědě existuje.Nové publikace na IMSNěmecko bez jádra? SRN na cestě k odklonu od jaderné energie


Nigrin, Tomáš - Landa, Martin - Svobodová, Tereza a kol.     156 s.   
Karolinum, 2016                        ISBN 9788024631868


Monografie Německo bez jádra? představuje v Česku výjimečný pohled na jadernou energetiku. Nespatřuje v ní jen technický problém, spadající pouze do kompetence inženýrů a techniků, nýbrž jedno z klíčových politicko-společenských témat posledních desetiletí. Autoři zasazují rozhodnutí vlády Angely Merkelové o ukončení provozu jaderných elektráren do širšího kontextu, sledují vývoj problematiky od počátku civilního využití jaderné energie v Německu a věnují se řadě aktuálních otázek, např. motivům pro rozhodnutí o opuštění jádra, reakci německé veřejnosti, následkům ukončení provozu jaderných elektráren a také tématu radioaktivního materiálu a jeho následného uložení.

Publikace představuje téma využití jaderné energie v souvislostech, a neměla by proto chybět v knihovně zájemců o společenskou problematiku související s otázkami energetického hospodářství, díky svému průřezovému charakteru je ovšem určena i pro zájemce o moderní dějiny Německa.


Cesta na výsluní. Zahraniční politika Sovětského svazu 1917 - 1945


Litera, Bohuslav	   320 s.
Dokořán, 2016     ISBN 978-80-7363-719-4.	 

Z občanské války v letech 1917 až 1920 vyšlo sovětské Rusko sice jako vítěz, avšak téměř dokonale diplomaticky izolované. Už o dvě desetiletí později, během druhé světové války, však Stalin jednal jako rovný s rovnými s nejmocnějšími státníky světa, s Rooseveltem či Churchillem. Jak k takovému mocenskému vzestupu došlo? Kniha Cesta na výsluní analyzuje hlavní směřování zahraniční politiky Sovětského svazu v letech 1917-1945, včetně jejích náhlých, avšak zásadních obratů. Sovětská politika byla vždy řízena tak, aby Moskvě zajišťovala prostor pro dosažení jejích bezpečnostních, teritoriálních a ekonomických zájmů. Zvýšená pozornost je zde věnována československo-sovětským a polsko-sovětským vztahům, protože polská otázka se stala jedním ze zdrojů poválečné studené války. 


Minderheiten im sozialistischen Jugoslawien: Brüderlichkeit und Eigenheit

Králová, Kateřina; 
Kocian, Jiří; Pikal, Kamil 		 418 stran
Peter Lang Vlg., 2016           ISBN: 978-3-631-67026-2

Dieses Buch bietet einen umfassenden Einblick in die Politik des jugoslawischen Staates gegenüber seinen 15 wichtigsten, offiziell anerkannten, ethnischen Minderheiten. Das bunte ethnische Mosaik, welches Jugoslawien im 20. Jahrhundert gekennzeichnet hat, weckte seit jeher das Interesse der Geistes- und Sozialwissenschaft. Mit ihm ging stets die Frage einher, ob und wie ein Staat mit derartigen Voraussetzungen funktionierend und effektiv gestaltet werden könne. Die Autorinnen und Autoren werfen in ihren Fallstudien dabei eine Reihe von Themenfeldern auf, welche die Relevanz der behandelten Minderheitensituation nicht nur für das Verständnis der Geschichte des sozialistischen Jugoslawien, sondern auch von multiethnischen Staaten insgesamt verdeutlichen.


Irsko a krize : politika a ekonomika Irské republiky v letech 2008-2014 a jejich evropské souvislosti


Šlosarčík, Ivo	            138 s.
Karolinum, 2015     	 ISBN 9788024631516


Irská republika prošla v poslední dekádě nejen ekonomickou krizí, ale se závažnými turbulencemi se musela vypořádat také irská politická scéna a vztahy mezi Irskem a Evropskou unií. Souběžně se za hranicí Irské republiky postupně zklidňovala situace v Severním Irsku, kde ale i nadále hrozil návrat k nestabilitě provázející region po mnoho desetiletí. Kniha Ivo Šlosarčíka Irsko a krize. Politika a ekonomika Irské republiky v letech 2008–2014 a jejich evropské souvislosti podává přehled kořenů a vývoje čtveřice (ekonomické, politické, integrační a severoirské) irských krizí a nastiňuje roli Evropské unie při jejich řešení.


Národnostní menšiny v socialistické Jugoslávii


Králová, Kateřina; 
Kocian, Jiří; Pikal, Kamil                      223 s.
Sokolov: Flaiva Viera, 2015                 ISBN: 978-80-904954-3-2


Narativi o identitetu. Izabrane studije o crnogorskoj istoriji


Šístek, František		       392 s.
Podgorica: Matica crnogorska, 2015. ISBN 978-86-84013-79-0

Kniha představuje soubor několika rozsáhlejších studií, které se zabývají narativy o identitě (zejména národní a náboženské) a instrumentalizací dějin v Černé Hoře od 19. století po současnost.
Städtepartnerschaften als Instrument der deutsch-französischen Aussöhnung, 1950–2000

Filipová, Lucie                   409 stran
Vandenhoeck & Ruprecht, 2015        ISBN: 978-3-525-10139-1

Theorie und Praxis undemokratischer Regime: Theoretische Verortung und Fallbeispiele

Balík, Stanislav; Kubát, Michal 	187 stran
Barbara Budrich, 2015          ISBN: 978-3847407287

Wie arbeiten undemokratische Regime? Die Autoren geben einen Überblick über totalitäre und autoritäre Regimen (sowie Mischformen) und stellen anhand Fallstudien die Funktionsweise derartiger Regime dar. Die Autoren diskutieren unterschiedliche Hintergründe, Ideologien und Mentalitäten in modernen undemokratischen Regimen. Dabei dienen spezifische Länder als Beispiele für die zuvor eingeführten theoretischen Konzepte. Das Buch ist in acht Hauptkapitel eingeteilt. Im ersten Kapitel geht es um terminologische Probleme in Bezug auf undemokratische Formen der Regierung. In den folgenden Kapiteln wird die Theorie totalitärer und autoritärer Regime dargestellt. Das vierte Kapitel behandelt andere Formen undemokratischer Regime, die nicht der klassischen Zweiteilung von Totalitarismus vs. Autoritarismus entsprechen. Im sechsten Kapitel werden auf der Grundlage der politischen Psychologie Aspekte der autoritären Persönlichkeit und des politischen Führungsverhaltens untersucht. Die letzten beiden Kapitel beschäftigen sich mit den praktischen Fragen der Funktionsweise von undemokratischen Regimen.Dlouhá cesta k vítězství - dějiny československých exilových organizací

Raška, Francis D.		272 stran
Academia, 2015			ISBN: 978-11-372-8022-0

Pokračování autorovy knihy Opuštění bojovníci o československých exilových organizacích se soustředí na činnost exilu po roce 1968 na základě osobních dopisů, memorand vládním činitelům a publikovaných časopisů z archivů v ČR, Itálii, Velké Británii a Spojených státech. Jak fungovala Rada svobodného Československa, exilové časopisy, Nadace Charty 77, tisková agentura Palach Press Agency a Československé dokumentační středisko nezávislé literatury? A jak spolupracovaly české exilové skupiny se stanicí Svobodná Evropa? Kniha obsahuje seznam exilových nakladatelství a shrnuje obsah rozhovorů s přežívajícími činovníky exilových organizací.Broadcast Policy in the Protectorate of Bohemia and Moravia

Pinard, Peter Richard			388 stran
Frankfurt am Main, Berlin, Bern, 
Bruxelles, New York, Oxford, Wien, 2015	ISBN: 978-3-631-66200-7

Hitler’s regime invested heavily into radio as the most modern media of its era. First in Germany, later in Austria and the Sudetenland, Joseph Goebbels motivated his Volksgenossen to become active radio listeners. But what approach did the regime take to the first non-German people occupied – the Czechs? How would Czech Radio’s staff and listeners respond to Nazi-dominated programming? What strategies of defiance and what options for cooperation existed? What role did Nazism’s core theme of anti-Semitism play? Which Czech societal groups did the Nazis try to reach most? This book casts a spotlight on the effects of the occupation authorities’ policies on specific programming content, as well as on radio as a medium in the so-called Protectorate of Bohemia and Moravia.
Stegnosan ta dakrya mas. Ellines prosfyges stin Tsechoslovakia.Our Tears Dried Up: Greek Refugees in Czechoslovakia

Králová, Kateřina; Tsivos, Konstantinos	384 stran
Athina: Alexandria, 2015	ISBN: 978-960-221-647-7

Newly edited volume on Greek civil war refugees in Czechoslovakia based on about 200 hours of interviews recorded in Czech Republic and beyond creating a master narrative starting from their war memories on Greece up to the Greek crisis (2011) including also a chapter on those who returned to Greece.
Ázerbájdžánci Íránu

Identita, společnost a regionální bezpečnost


Kraus Josef, Souleimanov Emil A.	106 stran
Auditorium, 2015	ISBN: 978-80-87284-54-4                  
 


Monografie se zabývá otázkou ázerbájdžánské komunity v Íránu, největší etnojazykové menšiny v hranicích této Islámské republiky, jejíž evoluci zkoumá v kontextu bezpečnostní architektury kaspicko-středovýchodního areálu. Pro bližší pochopení této ve světové odborné literatuře téměř neprozkoumané problematiky text obsahuje představení etnické a náboženské identity íránských Ázerbájdžánců, turkofonní komunity, jejíž většina se hlásí k ší'itské odnoži islámu. Zaměřuje se rovněž na historický vývoj této komunity v Íránu se zvláštním zaměřením na poslední dvě desetiletí, a analyzuje aktuální situaci v regionu s akcentem na emancipační hnutí etnických Ázerbájdžánců v Íránu. Z mezinárodního hlediska je v textu rozebrána pozice klíčových lokálních i mimoregionálních mocností, které jsou pro bezpečnost Islámské republiky Írán důležité, a jejich vztah k íránským Ázerbájdžáncům a Íránu samotnému se zvláštním zaměřením na bezpečnostní problematiku.


Rozhdeniie derzhavy. Istoriia Sovetskogo Soiuza s 1917 po 1945 god


Rejman Michail, Litera Boguslav, Svoboda Karel, Kolenovska Daniela    839 stran
Rosspen, 2015           ISBN: 978-5-8243-1934-7     
The Individual Disengagement of Avengers, Nationalists, and Jihadists

Why Ex-Militants Choose to Abandon Violence in the North Caucasus


Emil A. Souleimanov,Huseyn Aliyev     114 stran
Palgrave Macmillan 2014	          ISBN 9781137498823           


Drawing on a range of hitherto unknown first-hand data, this book is the first of its kind to offer an explanation of the incentives of various types of militants – avengers, nationalists, and jihadists – to abandon violence. Empirically, the monograph problematizes the established view of North Caucasian militants as a monolithic category of 'Islamic terrorists.' 


Theoretically, it points out that distinct types of insurgents are variously resilient to external and internal pressures – such as group membership and social bonds, (in)discriminativeness of violence and hidden identities, ideology and beyond – to individual disengagement. The study posits that stronger adherence to ideology, higher lethality rates and indiscriminativeness of violence, interrupted social links, and stonger group membership renders jihadists, followed by nationalists, and in contrast to avengers, the less likely category of militants to seek individual disengagement.


O komparativní politologii a současné české politice

Kubat, Michal - Lebeda, Tomáš a kol.	164 stran
Karolinum 2014				ISBN 9788024624792           


Český politolog a univerzitní profesor Miroslav Novák oslavil v roce 2013 své šedesátiny, a právě proto se v této knize sešli představitelé mladší a střední generace českých politologů, aby mu vyjádřili svou úctu. Někteří z nich byli přímými žáky Miroslava Nováka, jiní nikoli, všichni se však k Novákovi hlásí, někteří jako ke svému vzoru, jiní jako k vynikajícímu a podnětnému politologovi, který svým dílem výrazně ovlivnil současnou českou politologii. Jedná se o politologii nenormativní, empirickou, komparativní, aronovskou, duvergerovskou a sartoriánskou, politologii, která si zakládá na ověřitelnosti faktů, jejich logické a nestranné analýze, na nalézání příčin a následků věcí, politologii, která vychází z ujasněných teoretických pojmů a koncepcí, která stojí na zřetelných argumentech a správnosti myšlení. V neposlední řadě je to také politologie, která usiluje o sdělnost svých závěrů, tj. o tolik potřebnou a, bohužel, zdaleka ne vždy samozřejmou srozumitelnost výkladu.


Rusko a Kaliningradská oblast – Specifika řešení problematiky exklávy


Kadlec, Vladimír	                     145 stran
Sokolov: Flavia Viera 2014				ISBN: 978-80-904954-1-8          

Von der Rüstkammer des Reiches zum Maschinenwerk des SozialismusWirtschaftslenkung in Böhmen und Mähren 1938 bis 1953


Balcar,Jaromír - Kučera, Jaroslav	                    511 stran
Vandenhoeck & Ruprecht, 2013	             ISBN 978-3-525-37301-9              


Zwischen den späten 1930er und den frühen 1950er Jahren durchlief die Wirtschaftsordnung der böhmischen Länder einen Wandel von der Marktwirtschaft zur Zentralplanwirtschaft sowjetischen Typs. Die vorliegende Studie untersucht diesen Transformationsprozess, indem sie den staatlichen Lenkungsanspruch und die wirtschaftliche Ordnungspolitik mit der Perspektive der Unternehmen kombiniert. Auf diese Weise werden nicht nur die Akteure des Wirtschaftslebens in den Blick genommen, sondern erstmals auch die Funktionsweisen der beiden Lenkungssysteme und die jeweils unterschiedlichen Handlungsspielräume der Unternehmen.


Gestützt auf eine breite Quellenbasis, die auch bislang unzugängliche Bestände umfasst, kommen die beiden Autoren sowohl für die NS-Kriegswirtschaft im Protektorat Böhmen und Mähren als auch für den Übergang der Tschechoslowakei zur Planwirtschaft in der Nachkriegszeit zu Ergebnissen, die teilweise Befunde der älteren Forschung korrigieren, teilweise Neuland erschließen.


Izolovaný ostrov Západní Berlín a jeho proměny po stavbě Berlínské zdi


Nigrin, Tomáš	       216 stran
Dokořán 2013	    ISBN 978-80-7363-573-2                


Kniha se zaměřuje na Západní Berlín v době před stavbou a po stavbě Berlínské zdi v roce 1961, tedy v době tzv. druhé berlínské krize. V centru pozornosti stojí především město, jeho obyvatelstvo a komunální politika včetně specificky berlínských problémů. Velmocenská politika během studené války a neustálé napětí mezi Východem a Západem tvoří pouze rámec a nutné kontextuální začlenění vývoje ve městě. Stavba Berlínské zdi totiž ve výsledku napomohla k oživení Západního Berlína a stabilizaci ekonomické a společenské situace včetně upevnění jeho pout ke Spolkové republice Německo. Boj za svobodný a prosperující Západní Berlín vedl v době krize tehdejší primátor Willy Brandt, kterému napomohly jeho berlínské úspěchy v postupu kariéry na kancléřský post. Tato monografie vznikla v rámci systému podpory fakultních monografií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. 


Perestrojka, pobaltské republiky a Československo 1988-1991

Švec Luboš		391 stran
Dokořán 2013	    ISBN 987-80-7363-564-0                  


Publikace o vztahovém trianglu mezi Sovětským svazem, Pobaltím a Československem 1988-1991 si klade otázku analogie i asymetričnosti demokratizačních a emancipačních procesů souvisejících s krizí sovětského vnějšího a vnitřního impéria.  Soustřeďuje na jeden z rozporů a konfliktů, které ovlivňovaly průběh  perestrojky-. na konflikt mezi třemi pobaltskými republikami a svazovým centrem - a na to, jak ho vnímala československá společnost. Vnímání pobaltské otázky souviselo s postojem měnícího se  vedení státu i společnosti nejen k pobaltské revoluci, ale zároveň gorbačovské perestrojce, k demontáži komunistického systému a následnému rozpadu Sovětského svazu.


Understanding Ethnopolitical Conflict

Karabakh, South Ossetia, and Abkhazia Wars Reconsidered

Emil A. Souleimanov        264 stran
Palgrave Macmillan 2013	     ISBN 9781137280220


This book seeks to explore the relevance of major theoretical and methodological approaches currently dominating the field of ethnic conflict and civil war research, testing their efficacy by applying them to three major South Caucasus conflicts of the late 1980s and early 1990s.


Souleimanov explores the causes and dynamics of ethnic conflict and civil war, distinguishing between onset-based and process-based theories. He introduces a scheme of periodization which links the phase of low-scale inter-ethnic violence with the phase of sustainable organized violence, asserting the crucial importance of elites and their use of opportunity in power asymmetry as a key factor in instigating full-scale civil war.


As a merger of theoretical and empiricist approaches, this book focuses on the case-specific contextual richness of the local conflicts in Karabakh, Abkhazia, and South Ossetia to draw solid theoretical conclusions as well as providing suggestions for the improvement of current theories.


Instituce Evropské unie a Lisabonská smlouva

Ivo Šlosarčík, Zuzana Kasáková a kolektiv	   248 stran
Grada 2013					ISBN 978-80-247-3567-2      


Kniha Instituce Evropské unie a Lisabonská smlouva, připravená autorským kolektivem katedry západoevropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze,  analyzuje perspektivy nového institucionalismu změny Evropské unie po přijetí Lisabonské smlouvy. Autoři si kladou za cíl zhodnotit dopady institucionální reformy, její nedodělky a odpovědět na otázku, zda se postlisabonská Evropská unie bude moci místo dalších institucionálních změn soustředit na obsah svých aktivit.Vyschly nám slzy...

Řečtí uprchlíci v Československu

Kateřina Králová, Konstantinos Tsivos et al.	336 stran
Dokořán, 2013					ISBN 978-80-7363-416-2      
						


Na přelomu 40. a 50. let minulého století přišlo z Řecka do Československa přibližně dvanáct tisíc běženců stižených občanskou válkou. Mysleli si tehdy, že se jedná pouze o přechodný pobyt. Záhy se ale dočasné útočiště proměnilo v druhý domov. Bohatě ilustrovaná kniha týmu juniorních badatelů vedeného předními českými odborníky v oblasti dějin Řecka, Kateřinou Královou a Konstantinosem Tsivosem, analyzuje osobní výpovědi pěti desítek pamětníků tří generací. Tato vůbec první kolektivní monografie na dané téma je svým pojetím a analýzou průkopnická. V historickém úvodu a dvanácti tematických studiích se zabývá jejich postoji k okupaci či občanské válce. Na základě rozhovorů poutavě přibližuje cestu do emigrace a osudy dětí, ale také proces integrace či snahu o zachování vlastní identity. Kniha se pohybuje nejen na poli historie, ale reflektuje rovněž, jak vnímá jednotlivec sebe sama, jakou roli přisuzuje sobě a svému okolí v dějinném procesu a jak své prožitky zasazuje do širšího společenského kontextu.


Nepokradeš!

Nálady a postoje slovenské společnosti k židovské otázce, 1938-1945

Hana Kubátová	 268 stran
Academia, 2013	 ISBN 978-80-200-2230-1                     


Kniha pojednává o náladách a postojích většinového slovenského obyvatelstva k židovské otázce v průběhu let 1938-1945. Autorka se ve své analýze zaměřuje především na hospodářské a sociální aspekty tzv. řešení židovské otázky na Slovensku. Zkoumá zainteresovanost slovenské společnosti na ekonomickém a sociálním vyloučení Židů, a to v kontextu celé škály reakcí veřejnosti na protižidovskou politiku státu: od spolupachatelství, přes apatii a nezájem o osud Židů, až po aktivní pomoc židovským spoluobčanům.Současná česká politika

Co s neefektivním režimem?

Michal Kubát		   120 stran
Barrister & Principal 2013  ISBN 978807474860                  


Kniha nabízí systematický pohled na soudobý český parlamentní režim. Vysvětluje jak teoretický, tak i praktický kontext jeho fungování. Česká republika je zralá na reformu svého demokratického režimu. Český parlamentarismus je poškozen a dlouhodobě nefunguje, jak by fungovat mohl a měl. Jeho reforma je proto nanejvýš potřebná a měla by být uskutečněna. Ambicí knihy je navržení řešení, která by přinesla nápravu českého parlamentarismu.


Francouzi a Němci na cestě ke sblížení

Partnerství měst a obcí (1950-2000)

Lucie Filipová		456 stran
Academia, 2013		ISBN 978-80-200-2217-2                  


Kniha Francouzi a Němci na cestě ke sblížení představuje první českou monografii, která přibližuje vývoj francouzsko-německých vztahů v letech 1950–2000 a jež je z velké části založena na původním výzkumu. Lucie Filipová nahlíží na toto téma v souladu s konceptem „dějin zdola“, který ukazuje, že k navázání dlouhodobé spolupráce mezi Francií a Německem přispěly nejen politické, hospodářské a kulturní elity, ale i zapojení několika milionů řadových občanů – zde konkrétně sledované na příkladu partnerství měst či menších obcí. Tato partnerství jsou ve francouzsko-německém případě specifická celkovým počtem (přes dva tisíce případů v roce 2000), rozmanitostí společných aktivit i mírovým potenciálem, který s nimi byl od počátku spojován a díky němuž plní nejen v Evropě nezpochybnitelnou modelovou roli. Kniha je určena jak zájemcům o vztahy dvou stěžejních aktérů současné evropské politiky, tak těm, kteří se zabývají zahraničními aktivitami obcí a měst. V mnoha ohledech může být inspirativní také pro interpretaci česko-německých vztahů.


Mezi masovou a kartelovou stranou: Možnosti teorie při výkladu vývoje ČSSD a KSČM v letech 2000–2010

Polášek Martin, Novotný Vílém, Perottino Michel a kol.	190 stran
SLON 2012						ISBN 978-80-7419-094-0  


Práce se zabývá vývojem ČSSD a KSČM v prvním desetiletí 21. století (2000–2010), s větší pozorností věnovanou druhé polovině tohoto období. Autoři hledají odpovědi na dva základní okruhy otázek. Za prvé, jak se ČSSD a KSČM v uplynulém desetiletí proměnily, o jakých organizačních charakteristikách můžeme v souvislosti s nimi hovořit a jak je můžeme v důsledku těchto charakteristik klasifikovat. A za druhé, jak je možné sledovanou proměnu vysvětlit, jaké byly její obecnější i bezprostřední příčiny, jaký byl konkrétní průběh a načasování. Nástrojem klasifikace a vysvětlení byly teorie kartelové strany (Katz, Mair) a teorii tří proudů resp. multi-stream theory (Kingdon, Zahariadis). Jak politický marketing proměnil vnitřní fungování ČSSD? V čem učinil Projekt modernizace ČSSD tuto stranu moderní? Byla politika ČSSD problémem estetickým, nebo obsahovým? Existuje jedno vysvětlení pro vnitřní proměnu ČSSD i pro politiku, kterou realizovala? Proti komu je vlastně zaměřen antikomunismus? Existuje vůbec důvod, proč by se KSČM měla transformovat? Je opravdu KSČM nedemokratická? Jsou veřejné politiky dílem politických stran?


Dopady krize v euroatlantickém prostoru


Kryštof Kozák, Tomáš Weiss, Helena Schukzová a kol.	296 stran
Dokořán, 2012					    ISBN 978-80-7363-444-5							978-80-7363-444-5


Byla finanční krize pouze přechodným selháním bankovních institucí, nebo se jedná o klíčový předěl se závažnými dopady pro celou společnost? Kniha Dopady krize v euroatlantickém prostoru podrobně analyzuje důsledky finanční krize ve Spojených státech a v Evropě. Jednotlivé případové studie odborníků z Institutu mezinárodních studií FSV UK zkoumají daný problém na úrovni mezinárodní politiky i politik národních. Jejich autoři se ptají, do jaké míry dokázaly státy a mezinárodní organizace v transatlantickém prostoru využít krizi jako příležitost pro strukturální reformu a do jaké míry krize pouze zhoršila a prohloubila problémy již existující. Kniha přináší nové pohledy na vysoce aktuální problematiku a je vhodná pro odbornou i laickou veřejnost.


The long road to victory: a history of Czechoslovak exile organizations


RAŠKA, Francis			      251 stran
East European Monographs 2012       ISBN 978-0-88033-706-9           


This monograph sheds light on the most important Czechoslovak exile organizations and their activities between 1968 and 1989. Activities of the older exiles are compared and contrasted with those of the post-1968 exiles. In particular, the Council of Free Czechoslovakia and its reunification under Mojmír Povolný in 1974 is analyzed as is the Listy Group founded by Jiří Pelikán in 1971. Pavel Tigrid's journal 'Svědectví' is scrutinized in detail as are Jan Kavan's Palach Press Agency, František Janouch's Charta 77 Foundation, and the Czechoslovak Desk at Radio Free Europe. Individual exile publishing houses are mentioned too. The volume also contains the personal testimonies of a number of key exile personalities.Nesplacená minulost: Řecko-německé vztahy ve stínu nacismu

Kateřina Králová			286 stran                
Karolinum, 2012			    ISBN 978-80-246-2010-7
					


Kniha Nesplacená minulost: řecko-německé vztahy ve stínu nacismu seznamuje čtenáře s doposud málo probádanou problematikou řecko-německých vztahů v období po druhé světové válce. Bohatě ilustrovaná historická studie přední české odbornice na moderní dějiny Řecka Kateřiny Králové je vůbec první ucelenou monografií na toto téma. Soustřeďuje se především na to, jakým způsobem se řecká společnost vypořádávala s dědictvím nacistické okupace, zvláště pak s otázkou potrestání válečných zločinů. Jednotlivá témata zkoumá v politické, socio-kulturní, ekonomické a právní rovině. Zdůrazňuje přitom, že i v tomto případě hrály klíčovou roli ekonomické zájmy. Dodnes probíhající soudní spory mezi řeckými oběťmi nacismu a spolkovou vládou rovněž ukazují, že téma zůstává i nadále živé. Přesahuje navíc dimenzi řecko-německých vztahů a ve své podstatě je aplikovatelné na zkušenosti ostatních států, jež byly obdobně postiženy nacistickou okupací.Teorie a praxe nedemokratických režimú

Stanislav Balík, Michal Kubát    216 stran
Dokořán, 2012            ISBN 978-80-7363-266-3           


Téma nedemokratických režimů není v politické vědě ničím novým. Již téměř celé jedno století představuje jednu z disciplín, jimž je věnováno značné intelektuální úsilí. Důvod je nasnadě - po celé 20. století a také v současnosti nedemokratické režimy nejrůznějších typů převažovaly a převažují nad režimy demokratickými. Demokracie tak představuje spíše zvláštnost a převážná část světového obyvatelstva žije v režimech, jež se skutečné demokracii více či méně vzdalují. Kniha Teorie a praxe nedemokratických režimů souhrnně zprostředkovává výsledky politologického výzkumu moderních nedemokratických režimů. Autoři se zabývají jak politickou teorií všech hlavních typů nedemokratických režimů, tak i jejich praktickým fungováním, které ilustrují na několika konkrétních ukázkách nedemokracií z různých koutů světa 20. století a současnosti (nacistické Německo, sovětské Rusko, Maova Čína, Pol Potova Kambodža, frankistické Španělsko, Salazarovo Portugalsko, Kaddáfího Libye či kádárovské Maďarsko a lidové Polsko).Výtvarné avantgardy 20. století 1900 - 1945

Anita Pelánová		146 stran
Karolinum, 2010		ISBN 978-80-246-1783-1                  
				


Publikace se věnuje výbojům a reflexi uměleckých směrů 20. století. Oproti kunsthistorickým pojednáním přichází s novým pohledem na tematiku. Místo toho, aby se zabývala detailní analýzou jednotlivých uměleckých směrů, dívá se na dobu a její specifika pohledem malířů této epochy. Postihuje změny malířské optiky s ohledem na objevy a rozvoj přírodních věd, psychologie a noetiky. Odkazuje při tom na konkrétní vědecké objevy a jejich důsledky pro zdánlivě vzdálené problémy umění a výtvarného vidění světa. Termín "avantgarda" autorka nepojímá v obvyklém smyslu levicové revolty v uměleckém prostředí, ale jako to, co se v daném okamžiku na umělecké scéně jevilo coby nejvíce pokrokové a aktuální. Popisy jednotlivých uměleckých směrů jsou prokládány vybranými citáty z textů významných autorů a rozbory typických výtvarných děl s odkazy na internetové fototéky.


Political Opposition in Theory and Central European Practice

Michal Kubát             193 stran                  
Peter Lang Publishing Group 2010   ISBN 978-3-631-59181-9This book offers interpretations of different forms of political opposition in political theory and also in the contemporary development of politics and government in Central Europe. The problem is analyzed through a comparative approach. The first part of the book targets the question of definitions and typologies of political opposition, above all, in democratic, but partly also in non-democratic regimes. The second part deals with the question of models of political opposition in Central Europe after the fall of communism in the late twentieth century and in the present.


Politická opozice v teorii a středoevropské praxi (vybrané otázky)

Michal Kubát               200 stran
Dokořán 2010               ISBN 978-80-7363-285-4                Kniha Politická opozice v teorii a středoevropské praxi je systematickým zpracováním důležitého fenoménu moderní politiky, kterým je politická opozice, a to jak z hlediska teorie politiky, tak i vzhledem k politické praxi. Klade si za cíl analýzu problematiky ve smyslu rozvinutí a modifikování existujících teorií, přičemž ambicí práce je doplňovat existující teorii vlastními analytickými postřehy, nejednou polemické povahy. Text dále aplikuje analyzované teorie na politickou praxi zemí střední Evropy. Autor představuje nejdůležitější existující přístupy a koncepce politické opozice a zaplňuje tak informační mezeru, která v české politické vědě existuje.