IMS v médiích

IMS v médiích

Odborníci IMS pravidelně komentují aktuální události v předních českých i zahraničních médiích.

kolaž

Situace na Ukrajině

Jan Šír jakožto specialista na Rusko a postsovětský prostor v posledních týdnem pravidelně komentuje dění na Ukrajině. Pravidelně se vyjadřuje pro ČT1, ČT24, TV Nova, CNN Prima News, Český rozhlas nebo třeba Rádio Slovensko. Zde si můžete přečíst o tom, jak je válka na Ukrajině pro Rusko katastrofou a tady o tom, jak Lavrov proměnil diplomacii v propagandu.

Irena Kalhousová v médiích pravidelně komentuje postoj Izraele ke konfliktu na Ukrajině. Nedávno vystoupila ve Studiu ČT24 (záznam zde) nebo v pořadu K věci stanice CNN Prima News, jehož záznam můžete zhlédnout zde.

Karel Svoboda také pravidelně komentuje ruský útok na Ukrajinu. O mediálním obraze války pohovořil pro aktuálně.cz a o o tom, jak Rusku dochází "živá síla" pro idnes.cz.

Zuzana Lizcová, specialistka na německy mluvící země, komentovala pro Český rozhlas Plus německý postoj k aktuální situaci na Ukrajině (záznam zde) nebo také postoj Rakouska k válce na Ukrajině pro Horizont ČT24. Záznam vysílání můžete shlédnout zde (reportáž v čase 18:54).

Karel Svoboda

V Rusku proběhla výroční tisková konference prezidenta Putina. Na ní hovořil mimo jiné o vztazích s USA po nástupu Joa Bidena do účadu, ekonomické situaci Ruska, či právě probíhající koronavirové krizi. V rozhovoru pro ČT24 tiskovou konferenci komentoval člen Katedry ruských a východoevropských studií, Karel Svoboda. Celý rozhovor je k dispozici zde.

KS

Zuzana Lizcová

Koronavirus v Německu. Jak se naší sousední zemi v součansnosti daří? Jak přísná opatření v současnosti platí? Z jakého důvodu nebyly plošně zavřeny školy? A panuje v celém Německu shoda na dalším postupu? Zuzana Lizcová z Katedry německých a rakouských studií komentovala pro ČT24 vývoj koronavirové pandemie v Německu a její dopady na vnitropolitickou situaci. Celý záznam si můžete pustit zde.

Irena Kalhousová

"Především jde o vzkaz nově nastupující americké administrativě, že Blízký východ se změnil a nelze teď vstoupit do stejné řeky, jaká byla za vlády Baracka Obamy." Ředitelka Herzlova centra při UK, Irena Kalhousová, byla hostem pořadu Horizont ČT24, kde komentovala tajnou schůzku izraelského premiéra Benjamina Netanjahua s korunním princem Saudské Arábie Mohamedem bin Salmánem. Rozhovor si můžete pustit zde.

Katedra severoamerických studií

Během prezidentských voleb v USA byli členové Katedry severoamerických studií zváni do médií, aby komentovali probíhající dění. Celkem vystoupili v médiích vice než čtyřicetkrát. Zde je výběr z těch nejdůležitějších: Kryštof Kozák pro ČT24 (1, 2) a Nova TV či Jan Hornát pro iROZHLAS. Další výstupy můžete nalézt zde.

Kryštof Kozák

Kryštof Kozák z Katedry severoamerických studií pro ČT24 a Český rozhlas Plus analyzoval americké volby. Mimo voleb prezidentských komentoval také volby do senátu. Ten je v současné době ovládán republikány, kdyby ji však ztratili, tak by to byla pro prezidenta Trumpa, pokud by vyhrál, značná komplikace. Mimo jiné totiž senát schvaluje kandidáty do Nejvyššího soudu. Přestože byli dříve senátoři nezávislí na prezidentech, tak za prezidentství Trumpa se toto mění. Rozhovor pro ČRo Plus můžete nalézt zde (18:18) a pro ČT24 zde.

KK

Jan Hornát a Jiří Pondělíček

Předvolební vývoj v USA komentovali Jan Hornát a Jiří Pondělíček z Katedry severoamerických studií. Dle Jana Hornáta hledají lidé v reakci na stále probíhající protesty někoho, kdo jim zajistí klid a pořádek a Trump se do této role staví. Dodává také, že většina obyvatel s demonstrujícími sympatizuje, dokud nedojde k násilnostem. Jiří Pondělíček však dodává, že většina demontrací je bezproblémová. Jaká další témata využijí Demokraté a Republikáni ve volbách? A kdo v současnosti vede? Rozhovor pro CNN Prima News je ke shlédnutí zde a rozhovory pro ČT24 zde a zde.

JP

JH

Jan Šír

Jan Šír z Katedry ruských a východoevropských studií  byl hostem speciálu na CNN Prima NEWS, který se zabýval děním v Bělorusku. Probíranými tématy byl vliv Ruska na Bělorusko, podoba evropských sankcí vůči běloruským představitelům, nebo také jakou roli v současné situaci může hrát Česká republika. Pro Aktuálně.cz  pak zhodnotil vztah Ruska a Běloruska.

JŠ

Irena Kalhousová

„Tento krok je opravdu významný, protože ukazuje, že ten Blízký východ a ty arabské země ve vztahu k Izraeli můžou opravdu jít úplně jinou cestou, cestou, která před pěti lety ještě vypadala naprosto nemožně."

Irena Kalhousová z Herzlova centra Izraelských studií komentovala pro ČT24 přelomovou dohodu mezi Izraelem a SAE. Proč je tato dohoda tak přelomová? Jak tato dohoda ovlivní region a které země budou SAE následovat? Celý rozhovor je ke shlédnutí zde.

IK

Jiří Pondělíček

Poslechněte si rozhovor s Jiřím Pondělíčkem z Katedra severoamerických studií, který pro ČT24 komentoval situaci v USA, a to jak vývoj pandemie, tak i nadcházející volby a důvěryhodnost současných volebních průzkumů. Celý rozhovor su pusťte zde (15:15).

JP

 

David Emler

Francie slavila nejvýznamnější státní svátek - výročí dobytí Bastily. Kvůli pandemii koronaviru musely ale oslavy být výrazně skromnější. Místo světových státníků byli na oslavy pozváni lékaři, zdravotní sestry, pečovatelky a další lidé, kteří zemi udržovali v chodu během karantény. Jak francouzské oslavy vypadaly? Jak moc se lišily od normálních podmínek? A co pro Francouze v dnešní době vůbec znamená pád Bastily? K významnému francouzskému svátku se pro ČT24 vyjadřoval člen Katedry německých a rakouských studií, David Emler. Jeho výstup si můžete pustit zde (13:30).

DE

Zuzana Lizcová

Jaké budou cíle nového německého předsednictví EU? Které překážky jej čekají? A jak moc zkomplikuje situaci současná koronavirová krize? K tématu nového německého předsednictví Evropské unie se pro ČT24 vyjadřovala členka Katedry německých a rakouských studií,  Zuzana Lizcová. Její výstup si můžete pustit zde (10:20).

ZL

Kryštof Kozák

„Kdo nosí roušku volí Bidena, kdo nenosí roušku volí Trumpa." Kryštof Kozák z Katedry severoamerických studií hovořil pro ČT24 o koronaviru ve Spojených státech a o tom, jaká opatření tam jsou zaváděna. Co znamená pojem kompetitivní federalismus? Jak ovlivní koronavirus nadcházející volby? A jak vnímají Američané nošení roušek? První výstup si můžete pustit zde, a druhý zde.

KK

Irena Kalhousová

Vláda izraelského premiéra Benjamina Netanjahua dlouhodobě plánuje anektovat část území palestinského Západního břehu Jordánu, na kterém se nachází osady s početnou izraelskou menšinou. Plány vlády však zásadně ovlivnila pandemie koronaviru a protesty v USA. Z jakých důvodu se premiér Netanjahu snaží o anexi? Jak se k tomu staví palestinská strana? A proč je pro úspěšnost anexe zásadní plná podpora USA? K tématu se pro Český rozhlas Plus (9:12) a ČT24 vyjadřovala ředitelka Herzlova centra, Irena Kalhousová.

IK

Ivo Šlosarčík

Německo začátkem července převzalo půlroční předsednictví v Evropské unii. Prioritou německého předsednictví bude obnova EU po pandemii koronaviru. Jak budou vypadat kroky Německa? A proti jak velké překážce Evropská unie stojí? Pro ČT24 komentoval změny v EU člen Katedry evropských studií, Ivo Šlosarčík. Jeho výstup si poslechněte zde (25:00).

IŠ

Tomáš Weiss

V sobotu 20. června komentoval pro ČT24 člen Katedry evropských studií Tomáš Weiss usnesení Evropského parlamentu o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Jeho komentář si poslechněte zde (19:10).

TW

 

Jan Šír

„Z historie víme, že Rusové respektují pouze toho, kdo si váží sám sebe, kdo vystupuje suverénně, nevlísává se do jejich přízně. V tomto ohledu si myslím, že ta poslední kauza může představovat první opatrný, nicméně velice důležitý, krok směrem k postupnému narovnání této nepříznivé situace ve vztazích mezi Českou republikou a Ruskou federací." Jan Šír z Katedry ruských a východoevropských studií komentoval pro TV Nova vyhoštění ruských diplomatů a jaké následky to může přinést.

JŠ

2.6.

Rasové protesty vyvolané smrtí G. Flyda otřásají Spojenými státy americkými a na ČT24 o nich hovořil i Kryštof Kozák z Katedry severoamerických studií. Dle něj se jedná o institucionální problém americké policie, zároveň však podotýká, že obraz rasové války bílých občanů proti černým občanům je velmi zjednodušený. V rozhovorech dále hovořil i o reakci prezidenta Trumpa a jak moc jsou volebním kalkulem z jeho strany.

KK

4.6.

Kryštof Kozák z Katedry severoamerických studií se pro Český rozhlas Plus (17:49) a CNN Prima NEWS vyjadřoval k probíhajícím protestům v USA a rozebíral jak jejich příčiny, tak i možné dopady. Hovořil mimo jiné o institucionálním rasismu, odkud pramění a jak se projevuje, dále o nadcházejích prezidentských volbách a postojích obou kandidátů vůči protestujícím, a nakonec i o podobnosti s protesty z roku 1968.

KK

Irena Kalhousová

Irena Kalhousová, ředitelka Herzlova centra pro izraelská studia, komentovala pro ČT24 otevřený dopis ministra zahraničí Tomáše Petříčka a jeho dvou předchůdců směřovaný Izraeli. Dle jejích slov jde o standardní, ne příliš kritické vyjádření. Překvapující může být, že vůbec nějaká kritika zaznívá. Dále také hovořila o nové izraelské vládě a implementaci Trumpova plánu a jaké důsledky to přinese. Celý rozhovor je k dispozici zde. K problematice se vyjádřila i pro server iROZHLAS.cz, a to zde.

IK

Kryštof Kozák

Kryštof Kozák z Katedry severoamerických studií byl hostem Události, komentáře na ČT24 a vyjadřoval se k právě probíhající koronavirové krizi a jejím dopadům na USA. Mimo předvolebního boje a ekonomických dopadů krize se zmínil i o Obamagate. Celý rozhovor je k dispozici zde.

KK

Jiří Pondělíček

Spojené státy jsou pandemií koronaviru silně zasaženy. Počet nakažených v USA už přesáhl milion a nezaměstnanost rychle stoupá. Jak vyjde USA z této krize? Jak moc bude postižena americká ekonomika? A jaký vliv to bude mít na blížící se prezidentské volby? Na nejenom to odpovídal pro ČT24 člen Katedry severoamerických studií Jiří Pondělíček.

jp

 

Jan Šír

V současné době hýbe Českou republikou také spor o sochu maršála Koněva a s tím spojené vyšetřování českých politiků. O celé věci hovořil s Reportéry ČT člen Katedry ruských a východoevropských studií, Jan Šír. Politici mají být vyšetřováni na základě článku 354.1 o rehabilitaci nacismu. „Což je zločin proti světovému míru a bezpečnosti spadající do stejné kategorie nejzávažnějších zločinů jako rozpoutání útočné války, genocida, terorismus nebo válečné zločiny, což myslím docela výmluvně vypovídá o současné ruské právní kultuře.“ Celý rozhovor je k nalezení zde. Komentář ke stejnému tématu pro ČT24 lze nalézt zde.

JŠ

Zuzana Lizcová

Jak koronavirovou krizi zvládá Německo? V ranním vysílání ČT24 tamní situaci komentovala členka Katedry německých a rakouských studií, Zuzana Lizcová. Hovořila například o státní podpoře ekonomiky či o tom, jak Německo vnímá omezení pendlerů. Celý rozhovor (1:27:00) zde.

ZL

Karel Svoboda

Koronavirus nenechává ani Rusko chladným. Jak současnou situaci tato země vnímá a jak se na ní připravuje? Ve svém komentáři pro Info.cz to zhodnotil člen Katedry ruských a východoevropských studií, Karel Svoboda. A ve svém dalším rozsáhlém rozhovoru pro Info.cz komentoval nejnovější politické dění v Rusku, zejména tamní změnu ústavy.

KS

Jan Šír

Jan Šír z Katedry ruských a východoevropských studií v komentáři a rozhovoru pro ČT24 přiblížil vývoj v případu sestřelení letu MH17 a možné mezinárodní dopady. V článku také přiblížil další válečné zločiny, jichž se Ruská federace na Ukrajině dopustila. A o současné „bezprecedentní eskalaci ozbrojených srážek" mezi Tureckem a Ruskou federací hovořil v Českém rozhlasu (15:10).

JŠ  

Kryštof Kozák

Superúterý komentoval pro ČT24 také Kryštof Kozák z Katedry severoamerických studií. V rozhovoru mluvil o rozdělení Demokratické strany a také o tom, co pomohlo Bidenovi k takovému úspěchu a proč nevyšla Michaelu Bloombergovi jeho kampaň. Velkou neznámou v nadcházejících volbách bude také koronavirus a především jeho dopad na americkou ekonomiku, která je dle jeho slov jednou z hlavních priorit amerických voličů. Celý rozhovor je ke shlédnutí zde.

KK

 

 

 

Irena Kalhousová

V pořadí již třetí parlamentní volby v Izraeli komentovala pro ČT24 Irena Kalhousová z Herzlova centra pro izraelská studia. Dle ní je izraelská společnost natolik rozdělená, že žádná nová témata nemají šanci silněji nastávající volby ovlivnit. Ani nový Trumpův plán není takovým tématem. Jedinou novou neznámou je koronavirus, kvůli kterému je již množství Izraelců v karanténě. Pokud chcete vědět více o dění v Izraeli a tamní politické situaci, můžete shlédnout celý rozhovor zde.

ik

Irena Kalhousová

Volby, budoucnost mladých lidí a koronavirus. O situaci v Íránu a těchto tématech hovořila v ČT24 Irena Kalhousová z Herzlova centra izraelských studií. Vítězství konzervativců ve volbách může být dle ní považováno za Pyrrhovo vítězství, neboť účast byla velmi malá a režim tak neupevnil svoji legitimitu. Íránci jsou obecně unavení, jelikož se životní situace nijak nelepší, a růst zahraničněpolitického vlivu Íránu na tom nic nemění. Z Íránu se také ozývají první zprávy o koronaviru, přičemž situace může stát velmi vážná. Celý rozhovor je ke shlédnutí zde.

IK

Jan Šír

„Lze předpokládat, že soud bude rozhodovat nezávisle a vynese rozhodnutí, které se může promítnout ve vztahu k závazkům ruského státu, nejenom vojenského, ale i politického vedení.“ Jan Šír z Katedry ruských a východoevropských studií v rozebral pro ČT24 ústavní změny v Rusku. Dle něj je zahaluje „dezinformační mlha“ a nelze přesně určit, co přesně mají změny přinést či co mají zakrýt. Jedním z důvodů změn může být soud v Haagu, týkající se sestřelení letu MH 17. Tyto změny probíhají na pozadí klesající Putinovy popularity. Celý rozhovor a následný článek je možné si prohhlédnout zde.

jš

Ivo Šlosarčík

Ivo Šlosarčík z Katedry evropských studií ve dvou rozhovorech pro TV Prima a Český rozhlas Radiožurnál shrnul nejdůležitější body současný brexitové dohody, podle které opustila Velká Británie EU. Přiblížil, co čeká Čechy žijící v UK a také to, jak bude pravděpodobně fungovat pohyb osob mezi UK a EU po skončení přechodového období. V neposlední řadě pak mluvil o důsledcích britského odchodu pro EU a zdali se naplní slova N. Farage o rozpadu Evropské unie. Rozhovory je možné nalézt zde a zde (18:20).

IŠ

Irena Kalhousová

Trumpův "Plán století" pro Blízký východ. Irena Kalhousová z Herzlova centra byla hostem ČT24 ku příležitosti vyhlášení tohoto amerického plánu. Dle jejích slov u jednání chyběli zástupci palestinské strany a je velmi proizraelský, avšak Palestinci si dle ní musí uvědomit, že mezinárodní situace se mění a že čas již nehraje v jejich prospěch. Toto tvrzení poté rozvinula v článku pro iROZHLAS, ve kterém zmiňuje, že okolní arabské státy, které na jednání přítomny byly, mají v současnosti jiné zájmy než je Palestina. Dále zmínila i posilování pravice a tedy i stále menší prostor pro kompromis. Nakonec, nový plán by měl přinést Palestině ekonomický boom a zásadní rozvoj infrastruktury.

IK

Jiří Pondělíček

Jiří Pondělíček komentoval pro ČT24 nejnovější vývoj okolo impeachmentu Donalda Trumpa. Dle něj ani nové důkazy pravděpodobně nepovedou k tomu, že by se v senátu začali vyslýchat svědci, byť na zahájení tohoto procesu jsou třeba jen 4 republikáni. Přesto současné průzkumy ukazují, že Američané si přejí další vyšetřování. Pokud k vyslýchání nedojde, bude proces ukončen již velmi brzy. Vliv této kauzy na volební preference dle něj nelze moc dobře posoudit. Oba rozhovory jsou k nalezení zde a zde.

JP

David Emler

Pokračující stávky ve Francii komentoval pro ČT24 David Emler z Katedry evropských studií. Dle něj je reforma nutná, neboť je deficitní a vůči některým profesím či regionům i nespravedlivá. I přes Macronovu dosavadní neústupnost však není výsledek jasný. Dále také hovořil o dopadech demonstrací na běžné lidi. Celý rozhovor je k nalezení zde.

DE

Zuzana Lizcová

Premiérský summit V4 a Rakouska. Co se na summitu probíralo? Přinesou jednání něco nového? A jaké vztahy panují mezi Sebastianem Kurzem a Andrejem Babišem? Zuzana Lizcová z Katedry německých a rakouských studií vystoupila v ČT24 a odpovídala na tyto otázky. Dle ní má schůzka především symbolický význam, neboť jde o první summit od vytvoření nové vlády v Rakousku. Jinak se řešily spíše technické věci typu energetika a doprava. Celý rozhovor je k nalezení zde (17:15).

ZL

 

Kryštof Kozák

Kryštof Kozák z katedry severoamerických studií rozebíral pro ČT24 impeachment prezidenta Trumpa. Jaké mají demokraté, v republikány ovládaném senátu, šance na úspěch, respektive co přesně je nyní jejich cílem? A jak se celé dění promítá do americké společnosti? Celý rozhovor je k nalezení zde (11:15).

KK

Jan Šír a Karel Svoboda

Otřes v ruské politice komentovali i členové IMS, Jan Šír a Karel Svoboda. "Ta ústava,…, možná prodělá některé kosmetické změny, nicméně na nějakou razantní restrukturalizaci není prostor." Dle Jana Šíra, který poskytl rozhovor ČT24 a TN.CZ, se nedají cíle navrhované ústavní změny snadno odhadnout. Pokud by prošla a byla respektována, pak může i trochu omezit pravomoce prezidenta. Nabízí se tedy otázka, jaké jsou další plány Vladimíra Putina. Vladimír Putin již delší dobu vyčítal Medveděvovi neschopnost zlepšit ekonomiku a Medveděv obecně působil jako hromosvod problémů, tvrdí Svoboda v rozhovoru pro iROZHLAS.cz, avšak dle Šíra nehrozní, že by jejich spojenectví skončilo, prostě se pro něj najde nová pozice. Oba také komentovali jméno nového premiéra, Michaila Mišustina, jedná se o výkonného loajálního manažera, který není ani v Rusku moc znám a jehož cílem bude zlepšit ekonomickou situaci země.

JŠ

Irena Kalhousová

Optikou Blízkého východu hovořila o smrti Kásima Sulejmáního i Irena Kalhousová, ředitelka Herzelova centra izraelských studií při UK. I dle ní byla míra eskalace ze strany USA překvapivá a důvodem byla pravděpodobně snaha o udržení tváře. Následný vývoj je dle ní nejistý, neboť nahrazení Sulejmáního bude pro Írán velmi těžké, jak kvůli jeho schopnostem, tak popularitě. Írán však také stojí před těžkým rozhodnutím, jestli pokračovat v dosavadní taktice, kterou Sulejmání zastával, a to nevstupovat do konfliktů napřímo, či přímo zaútočit na své nepřátele. V rozhovoru také mluvila o příčinách současného vlivu Íránu a za hlavní důvod označila americkou invazi do Iráku, která otevřela veliký manévrovací prostor, který byl Íránem bezezbytku využit. Oba rozhovory pro ČT24 je možné nalézt zde a zde.

ZL

Zuzana Lizcová

„Oni,…, se domluvili, že budou jaksi vládnout vedle sebe, než společně." Rakousko má novou vládu a její složení, pro některé velmi překvapivé, komentovala pro ČT24 Zuzana Lizcová z KNRS. I dle ní jsou cíle obou stran značně rozdílné, avšak obě mají velký zájem na tom, aby vláda fungovala. To je důvod proč budou strany vládnout spíše vedle sebe a každá se bude starat o své agendy. Lidovci například o ekonomiku, migraci a bezpečnost a Zelení o enviromentální politiku, energetiku či dopravu. Celý rozhovor je k nalezení zde.

ZL

Jiří Pondělíček

Smrt Kásima Sulejmáního rozvířila vody světové politiky. Jaké důvody měla administrativa Donalda Trumpa k tomuto kroku? Na tuto otázku odpovídal v ČT24 člen KAS, Jiří Pondělíček. Dle něj již pravděpodobně musel reagovat na provokace Íránu, aby si zachoval tvář, byť je otázka, zda byl tento postup vhodný. V rozhovoru také připomněl, co k současné eskalaci vedlo a také to, jak se liší přístup Donalda Trumpa od přístupu Baracka Obamy. Dle něj však nešlo o předvolební krok. K nadcházejícím volbám v USA se také vyjadřoval v dalším rozhovoru a ve kterém rozebíral, co bude jaká strana hlavně akcentovat. Donald Trump se bude především zaměřovat na ekonomický růst, zatímco demokraté budou poukazovat na vzrůstající nerovnost.

JP

 

Jan Šír

Zahraniční politika České republiky v roce 2019. Jan Šír z KRVS zhodnotil pro ČT24 největší překážky, kterým čelila česká diplomacie v uplynulém roce a nastínil také to, co nás v následujícím roce čeká. Zmínil například vyjednávání o Brexitu či stále probíhající soupeření mezi Ruskem a Západem. Celý rozhovor je k nalezení zde.

jš

Jan Šír

Jakým způsobem používají Rusové historické výklady ve své zahraniční politice? Pro ČT24 toto téma rozebral člen Katedry ruských a východoevropských studií, Jan Šír. Dle něj lze důvod současného výkladu historie v Rusku vysvětlit třemi aspekty, krizí ruské národní identity, krizi domácího režimu a v neposlední řadě i současnou konfrontací mezi Západem a Ruskem. Celý rozhovor je k nalezení zde.

js

Jan Hornát

Člen Katedry severoamerických studií Jan Hornát komentoval sankce, které schválil americký kongres vůči Číně v souvislosti s děním v Hongkongu a v Ujgurské autonomní oblasti. Kam přesně sankce míří a jakou mají skutečnou váhu, respektive co je vlastně jejich cílem? Celý rozhovor pro ČT24 je ke shlédnutí zde.

JH

Ivo Šlosarčík a Jan Váška

Ivo Šlosarčík a Jan Váška z Katedry evropských studií rozebírali pro česká média situaci, ve které se nyní Velká Británie nachází. Oba se shodují na tom, že volby byly především obrovským selháním Labouristů, kteří nedokázali přinést nová témata, působili nevěrohodně a jejich lídr byl pro velkou část společnosti nepřijatelný. Jan Váška dodává, že v se nyní ve straně schyluje „občanské válce", která rozhodne o budoucím charakteru strany. Pro ČT24 Ivo Šlosarčík rozebral nadcházející vyjednávání s EU a třetími státy a také vysvětlil povahu přechodného období, které nyní VB čeká.

"Velká Británie bude středně velký stát s velikou ekonomikou, který bude muset vyřešit plejádu vnitřních problémů", shrnuje Šlosarčík.

Rozhovor pro ČT24 je k nalezení zde (16:03), rozhovor pro Český rozhlas je zde a články pro Lidové noviny a Deník E15 jsou zde.

Slosarcik

Jan Váška

I volbám do britského parlamentu, které dnes (12.12.2019) probíhají, se členové IMS věnovali. Dle Jana Vášky, jde letos ve volbách vskutku o mnoho a hlavním tématem je Brexit. Jeho vliv dopadá i na tradiční loajalitu k politickým stranám, kdy voliči jsou ochotní volit i strany, které dříve nevolili, jen kvůli postoji k Brexitu. Zásadní bude také mobilizace mladých voličů, kterých by se k volebním urnám mělo dostavit rekordní množství a kteří jsou obecně více proevropsky a pro-levicově orientovaní. S výsledkem voleb může prý zamíchat i to, jaké bude počasí.

A pokud nevíte, jak volební systém v Británii funguje, v dalším článku jej Jan Váška rozebral. Statisticky je například výsledek předem jasný ve dvou třetinách obvodů a volební úsilí se směřuje do předem nerozhodnutých obvodů. Také je tomu 100 let od doby, kdy britští občané naposledy volili před vánocemi. 

JV

Jan Šír

Jan Šír pak pro ČT24 popsal pozici Francie a také rozebral cíle Ruska, mezi něž dle něj patří zafixování současných zisků a využití Donbasu jako vyjednávací karty do budoucna. Pro Seznam Zprávy pak rozebral výsledky setkání, kdy všechny strany sice počítají s dalším jednáním, avšak k reálnému průlomu nedošlo. Což považuje za relativní úspěch Ukrajiny. Rozhovor na ČT24 je k nalezení zde a článek na Seznamu zde.

JŠ

Karel Svoboda

Karel Svoboda v rozhovoru pro ČT24 komentoval očekávání, která jsou kladena na prezidenta Zelenského a také podotknul, že přestože Minské dohody konflikt na východě Ukrajiny uklidnily, rozhodně jej nevyřešily. Objasnil také původ a cíle normandské čtyřky. Celý rozhovor je k nalezení zde.

ks

Tomáš Weiss

Tomáš Weiss z Katedry evropských studií komentoval pro ČT24 situaci okolo evropského auditu, týkajícího se střetu zájmů premiéra Babiše. Rozebíral například o co se může Česká republika snažit a také jak máme brát vyjádření představitelů vlády. Celý rozhovor je k nalezení zde.

TW

Irena Kalhousová

Irena Kalhousová vystoupila v pořadu Horizont ČT24 a rozebírala v něm současnou politickou situaci Íránu. Celý rozhovor je k nalezení zde.

IK

Tomáš Nigrin

Tomáš Nigrin, člen Katedry německých a rakouských studií, popisoval v pátek 8. listopadu, v rámci třicetiletého výročí, pro Studio 6 situaci v Německu v roce 1989 při pádu Berlínské zdi. Celý rozhovor je k nalezení zde.

TN

Karel Svoboda

Člen Katedry ruských a východoevropských studií Karel Svoboda komentoval v úterý 5. listopadu pro Horizont ČT24 situaci ohledně ukrajinské pozemkové reformy. Na celý jeho rozhovor se podívejte zde.

KS

Irena Kalhousová

Uplynulo 40 let od zajetí američanů na ambasádě v Íránu a Irena Kalhousová rozebírala pro ČT24 jaké dopady tato událost stále má. Celý rozhovor je k dispozici zde.

IK

Václav Šmidrkal

Václav Šmidrkal  komentoval pro ČT24 pád Berlínské zdi a následný proces sjednocení Německa a jeho ekonomické dopady. Celý rozhovor je k nalezení zde.

Václav Šmidrkal

Martin Mejstřík

Martin Mejstřík z Katedry evropských studií vyjasňoval pro Seznam Zprávy současnou situaci v Katalánsku a co k ní vedlo. Celý rozhovor je k nalezení zde.

Martin Mejstřík

Magdaléna Fiřtová

Členka katedry severoamerických studií Magdaléna Fiřtová byla hostem v ČT24 a rozebírala poarlamentní volby v Kanadě, především jejich výsledek a co k němu vedlo a dále také možný budoucí vývoj. Celý rozhovor je k nalezení zde.

Magdaléna Fiřtová

Kryštof Kozák

Člen katedry severoamerických studií Kryštof Kozák komentoval pro ČT24 současné dění v USA ohledně impeachmentu prezidenta Trumpa. Z jakého důvodu přetekl pohár trpělivosti demokrat? Jak reálnou má impeachment šancu uspět? A jaké dopady budou mít probíhající události pro Demokratickou stranu? Celý rozhovor je k nalezení zde (cca 22:55).

Kryštof Kozák

Magdaléna Fiřtová

Členka katedry severoamerických studií FSV UK Magdaléna Fiřtová komentovala pro ČT24 parlamentní volby v Kanadě. Jak se na volbách podepsaly nedávně kauzy, zejména pak aféra blackface? Na jaké trendy reagují kanadští voliči? A jak se v posledních letech proměnil volební boj a změnila politická kultura v Kanadě? Celý rozhovor je k nalezení zde, zhruba od 17:05.

Magdaléna Fiřtová

Tomáš Nigrin

Tomáš Nigrin z katedry německých a rakouských studií komentoval pro ČT24 30 let staré události, kdy občané NDR utíkali přes ambasádu v Praze na západ. Celý rozhovor je k nalezení zde.

Tomáš Nigrin

Kateřina Vnoučková

Kateřina Vnoučková komentovala v médiích právě proběhlé parlamentní volby v Rakousku. Celý rozhovor je k nalezení zde.

Kateřina Vnoučková

Karel Svoboda

Pavel Ustinov, ruský herec, který byl zadržen za protivládní demonstrace a který byl původně odsouzen na 3 a půl roku do vězení, byl po vlně kritiky podmínečně propuštěn. Další vývoj této kauzy a to, co v ruském kontextu znamená, objasňoval pro Seznam Zprávy Karel Svoboda. Celý rozhovor je k nalezení zde.

Karel Svoboda

Zuzana Lizcová

V Rakousku se budou konat předčasné parlamentní volby, neboť minulá vláda padla po Ibizské aféře. Pro ČT24 komentovla členka katedry německých a a rakouských studií Zuzana Lizcová různá volební témata, dopady skandálů a možné volební výsledky. Celý rozhovor je k nalezení zde:

Zuzana Lizcová

Martin Mejstřík

Martin Mejtřík z Katedry evropských studií komentoval pro ČT24 uprchlickou situaci v jihoevropských zemích a možné vyhlídky toho, že by se byla EU schopná domluvit na dalším společném postupu. Celý rozhovor je k nalezení zde.

Martin Mejstřík

Zuzana Lizcová

Zuzaně Lizcové vyšel článek o setkání Edvarda Beneše a Thomase Manna v den okupace Československa německou armádou. Tento článek se také dostal na shortlist Česko-německé novinářské ceny, která oceňuje novináře či novinářky, kteří informují o sousední zemi a pomáhají tak lepšímu porozumění mezi Němci a Čechy.

Zuzana Lizcová

Ivo Šlosarčík

Ivo Šlosarčík rozebíral pro ČT24 současnou situaci okolo Brexitu, především pak problém důvěry mezi oběma aktéry. Další důležitou otázkou je soudržnost EU a zdali bude schopná udržet jednotný kurz. Celý rozhovor je dostupný zde.

Ivo Šlosarčík

Jan Šír

Jan Šír komentoval pro ČT24 výměnu zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem a popisoval vliv Ruska na celé tamní dění a jaká možná řešení současný konflikt má. Celý rozhovor je k nalezení zde:

Jan Šír

Irena Kalhousová

Již druhé předčasné parlamentní volby v Izraeli komentovala ředitelka Herzelova centra Irena Kalhousová. Pro ČT24 rozebírala cíle jednotlivých politiků, zejména pak Benjamina Netanjahua, a také hovořila o náladě v Izraelské společnosti a o tématech, které v ní rezonují. Celý rozhovor je k nalezení zde:

Irena Kalhousová

Zuzana Lizcová

Proběhlé volby v Sasku a Braniborsku komentovala pro ČT24 Zuzana Lizcová. Celý její komentář v České televizi si můžete poslechnout zde (od 3:34:00).

Zuzana Lizcova

Martin Mejtřík

Stávající politickou krizi v Itálii a ekonomickou situaci země komentoval pro ČT24 člen Katedry evropských studií, Martin Mejtřík. Celý rozhovor je k nalezení zde.

Martin Mejstřík.

Jan Hornát

Probíhající summit G7 komentoval pro ČT24 Jan Hornát. Celý rozhovor je k nalezení zde.

Jan Hornát

Irena Kalhousová

Současné postavení žen v konzervativních islámských zemích na Blízkém východě rozebírala v pořadu Události, komentáře ředitelka Herzlova centra izraelských studií, Irena Kalhousová. Celý rozhovor je k nalezení zde.

Irena Kalhousová

Jiří Pondělíček

Jiří Pondělíček v pořadu Události komentáře rozebíral politické důsledky nedávných masových střeleb v USA. Celý rozhovor je k nalezení zde.

Jiří Pondělíček

Jiří Pondělíček

Jiří Pondělíček na ČT24 podrobně hovořil o tom, jací zástupci Demokratické strany mají největší šanci utkat se v roce 2020 o post prezidenta Spojených států Amerických. Celý rozhovor je k nalezení zde.

Jiří Pondělíček

Jan Hornát

Ve středu 24.7 komentoval pro ČT24 rusko-čínské ambice a analyzoval možný budoucí vývoj Jan Hornát. Celý rozhovor je k dispozici zde.

Jan Hornát

Irena Kalhousová

Současnou situaci v Hormuzském průlivu a možná východiska americko-íránského soupeření kometovala v pondělí 22.7 pro ČT24 ředitelka Herzlova centra izraelských studií Irena Kalhousová. Celý rozhovor je k dispozici zde:

Irena Kalhousová

Jan Šír

Člen Katedry ruských a východoevropských studií Jan Šír komentoval 19.7 v rozhovoru pro ČT24 politickou situaci na Ukrajině a mluvil o tématech, která hýbají tamní společností v souvislosti s nadcházejícími předčasnými parlamentními volbami. Celý rozhovor je k nalezení zde.

Jan Šír

Irena Kalhousová

V pondělí 8.7. byla hostem odpoledního studia ČT24 ředitelka Herzlova centra izraelských studií Irena Kalhousová, kde komentovala návštěvu palestinského ministra zahraničí Rijáda Málikího v České republice. Celý rozhovor je k nalezení zde.

Irena Kalhousová

Ivo Šlosarčík

Na začátku července byl člen Katedry evropských studií IMS FSV UK Ivo Šlosarčík hned několikrát hostem studia ČT24 (zde a zde) a byl také pozván do Českého rozhlasu Plus (zde od 10:14), kde komentoval obsazování klíčových pozic v institucích Evropské unie. 

Ivo Šlosarčík

Jiří Pondělíček

Současnou situaci ohledně prezidentských voleb v USA a vývoji, který k nim směřuje, komentoval v pátek 28.6. pro ČT24 člen Katedray severoamerických studií FSV UK Jiří Pondělíček. Celý rozhovor je k dispozici zde:

Jiří Pondělíček

Karel Svoboda

Ve středu 19.6. večer byl hlavním hostem 90' ČT24 Karel Svoboda, který komentoval nové skutečnosti ve vyšetřování sestřeleného letu MH17. Na jeho komentář se můžete podívat ze záznamu:

Karel Svoboda

Jan Šír

Jan Šír komentoval vznesení prvních obvinění v kauze sestřelení letu MH17 z roku 2014. Celý jeho komentář si poslechněte ze záznamu (3:10): 

Jan Šír

Jiří Pondělíček

Člen Katedry severoamerických studií FSV UK Jiří Pondělíček komentoval pro ČT24 zahájení kampaně amerického prezidenta Trumpa za znovuzvolení. Analyzoval současnou situaci v americké společnosti, dále poté ekonomický stav země a také možné strategie, které Donald Trump a jeho vyzyvatel využijí v boji o prezidentský post. Celý rozhovor je k nalezení zde (55 min.).

Jiří Pondělíček

Tomáš Nigrin

Berlín opět vzpomíná na blokádu stalinovými jednotkami a komplikovanou leteckou operaci západních spojenců. Letos tomu bylo již 70 let od jednoho z prvních střetů studené války. Letecký most a události tzv. první berlínské krize popisoval pro Horizont ČT24 člen Katedry německých a rakouských studií Tomáš Nigrin. Celý rozhovor si můžete pustit zde:

Tomáš Nigrin

Vladimír Handl

V 14.6 komentoval klimatickou politiku SRN ve večerní ČT24 člen Katedry německých a rakouských studií Vladimír Handl. Celý komentář je k dispozici zde.

Vladimír Handl

Jiří Pondělíček

Jaká je budoucnost vzahů USA a Íránu? Byl by Donald Trump ochoten pustit se do vojenské konfrontace, anebo se jí navzdory té vyjaté situaci pokusí vyhnout? Jak moc Trumpa ovlivňuje blížící se obhajoba jeho mandátu? 14.6.2019 večer na tyto otázky odpovídal a napjaté vztahy USA s Íránem v pořadu Horizont ČT24 komentoval člen Katedry severoamerických studií FSV UK Jiří Pondělíček. Celý rozhovor je k nalezení zde.

Jiří Pondělíček

Irena Kalhousová

9.6.2019 byla hostem pořadu Horizont ČT24 ředitelka Herzlova centra izrzaelských studií Univerity Karlovy Irena Kalhousová a komentovala současnou politickou krizi v Izraeli. Celý rozhovor je k nalezení zde.

Irena Kalhousová

Zuzana Lizcová

Dne 2.6.2019 poskytla Zuzana Lizcová na ČT 24 komentář k rezignaci předsedkyně sociální demokracie a k celkové pozici tradičních stran v Německu. Celý komentář můžete nalézt zde. Ten samý den také komentovala výzvu německého deníku Bild k solidaritě němců k místní německé komunitě, když je vyzval ať si z titulní strany vystřihnou jarmulku. Rozhovor lze nalézt zde.

Zuzana Lizcová

21.5 v Horizontu ČT 24 mluvila Zuzana Lizcová ohledně současné politické krize v Rakousku. Komentovala možná východiska ze současné krize a také zmiňovala, že nadcházející eurovolby budou prvním testem toho, jak se daná krize v zemi projevila na politickou scénu. Celý rozhovor můžete nalézt zde.

Jan Šír

V neděli 19. 5. 2019 komentoval Jan Šíř v pořadu 168 hodin návštěvu poslance Zdeňka Ondráčka na území okupovaného Doněcku. Záznam z pořadu naleznete zde

Sir

Jan Šír

V neděli 19. 5. 2019 Jan Šír ve Studiu ČT 24 komentoval inauguraci Volodymyra Zelenského ukrajinským prezidentem. Celý komentář sledujte zde.

Sir

Jiří Pondělíček

Jiří Pondělíček byl ve čtvrtek 16. 5. 2019 v pořadu Horizont ČT 24 a komentoval tam jednak exekutivní příkaz Trumpa, týkající se působení zahraničních firem v USA, ale současnou migrační politiku Trumpa. Komentář si můžete poslechnout zde (21:30 od 3. minuty). 

pondelicek

Jan Šír

Jan Šír byl ve čtvrtek 16. 5. 2019 v odpoledním studiu ČT 24 a komentoval tam návštěvu poslance Zdeňka Ondráčka na území okupovaného Donbasu. Celý komentář si můžete poslechnout zde (15:00 od 6. minuty). 

Sir