Věda a výzkum

Věda a výzkum na IMS

Členové institutu v rámci výzkumného záměru FSV a v řadě dalších českých a evropských grantů rozvíjejí teorii, metodologii a empirický výzkum ve všech hlavních oblastech společenských věd.​

Institut vydává vlastní časopis Studia Territorialia, což je recenzovaný akademický časopis pokrývající teritoriální studia.

Do vědecké činnosti institutu se zapojují i studenti jako asistenti nebo řešitelé, případně jako hlavní řešitelé v projektech GAUK.​​​​​​

Výzkumné projekty

Publikace institutu

Aktuality

 • Doktorandka Johana Kłusek uspěla s žádostí o Sylff Research Grant

  Moc gratulujeme naší doktorandce Johaně Klusek studující v programu Moderní dějiny, která uspěla s žádostí o prestižní grant ve výzvě Sylff Research Grant. Cenu pro rok 2022/2023 obdrželo celkem 53 laureátů z celého světa, mezi nimiž byli tři studenti UK.

 • Studuj doktorát na IMS FSV UK

  I v letošním roce Institut mezinárodních studií nabízí dva doktorské studijní programy - Mezinárodní teritoriální studia a Moderní dějiny. Nepropásněte možnost se přihlásit a studovat dál u nás. Deadline pro podání přihlášek byl stanoven na 30. dubna 2023.

 • GA ČR - Gratulujeme úspěšným žadatelům!

  GA ČR podpoří od ledna přes 500 nových vědeckých projektů. Mezi nimi je i projekt doc. Mgr. Tomáše Weisse, M.A., Ph.D. a PhDr. Barbory Menclové "Specializace v zahraniční a bezpečnostní politice malých států EU" . Gratulujeme úspěšným žadatelům!

 • Terénní výzkum v Horním Slavkově

  Akademici z Institutu mezinárodních studií FSV UK ve spolupráci s kolegy ze Lvovské národní univerzity provedli terénní výzkum v městečku Horní Slavkov v Karlovarském kraji. Hlavním zájmem vědců byla Integrace ukrajinských dětí uprchlíků a nezletilých vnitřně vysídlených osob v komparativní perspektivě České republiky a Ukrajiny.

 • Odborný článek Hachsharot in Greece, 1945 – 1949: Camps or vocational centers?

  Kateřině Králové, vedoucí Výzkumného centra paměťových studií a člence Katedry ruských a východoevropských studií, vyšel článek Hachsharot in Greece, 1945 – 1949: Camps or vocational centers? v recenzovaném časopisu Quest. Issues in Contemporary Jewish History.

 • Nová kniha: The Rise and Decline of Communist Czechoslovakia's Railway Sector

  Nová kniha na půdě IMS - řediteli institutu, doc. Tomáši Nigrinovi, vyšla kniha "The Rise and Decline of Communist Czechoslovakia's Railway Sector" v nakladatelství Central European University Press.