Hegemonická vyprávění

Výzkumné centrum paměťových studií

Vedoucí výzkumného centra: Kateřina Králová

Výzkumné centrum paměťových studií (RCMS) při Institutu mezinárodních studií Univerzity Karlovy podporuje a rozvíjí výzkum v oblasti paměťových studií a (ne)hegemonických narativů tím, že sdružuje komunitu vědců z různých oborů v dialogu o paměti. Účelem výzkumného centra je zprostředkovávat interakci, výměnu a spolupráci mezi svými členy i širší komunitou. Centrum také slouží jako platforma pro diseminaci našeho výzkumu. Svými iniciativami se centrum snaží udávat směr paměťových studií tím, že rozvíjí diskusi o nových výzkumných otázkách a metodologiích v této oblasti.

Členové

Vybrané projekty

Vybrané publikace

  • Asavei, M. (2023). Engraving Portraits in the Skin: Vernacular Commemorative Tattoos for Ceauşescu, Tito, and Stalin. Nationalities Papers 51, no. 3, 563–82.
  • Juhászová, T. ( 2022). Post-WWII migration flows in micro-perspective: The case of the east Slovak small town Medzev. Človek a spoločnosť 25, no. 1, 1-18.
  • Králová, K. (2022). Silenced Memories and Network Dynamics in Holocaust Testimonies: The Matalon Family and the Case of Greece. S.I.M.O.N. 9, no. 2, 51-66.
  • Smith, R. (2022). The Museal Production of Hungary’s Inorganic Past and Poland’s Postponed Victory: The Case of the House of Terror and the Warsaw Rising Museum. Soudobé dějiny 29, no. 3, 825-851.
  • Králová, K. (2021). Breaking out of Silence: Victims of the 1944 Distomo Massacre in Greek-German Relations. Suedosteuropa-Mitteilungen, 61 (2-3), 81-91.
  • Asavei, M. (2021). Cultural Memory and Political Resistance through Religious / Spiritual Art in (Post) Communist Romania. In M. Draga-Alexandru, & D. Manea (Eds.), Religious Narratives in Contemporary Culture: Between Cultural Memory and Transmediality (pp. 73-94). Brill.
  • Králová, K., & Kocián, J. (2020). German Collective Guilt in the Narratives of Southeastern European Holocaust Survivors. In M. Zakić, & C. Molnar (Eds.), German-Balkan Entangled Histories in the Twentieth Century (pp. 114-135). University of Pittsburgh Press.
  • Asavei, M. (2020). "Call the witness": Romani Holocaust related art in Austria and Marika Schmiedt's will to memory. Memory Studies, 13(1), 107-123.
  • Bauer, P. (2020). A dance performance for D-Day celebrations: reflections on the aesthetic of war commemorations in France. Contemporary French Civilization, 45(2), 165-187.
  • Švec, L. (2020). Demontáž sovětského dějinného paradigmatu v Lotyšsku na konci 80. let 20. století:některé aspekty kontinuity a diskontinuity. Slovanský přehled. Review for the History of Central, Eastern and Southeastern Europe, 106(3), 547-567.
  • Kozák, K., Tóth, G., Bauer, P., & Wanger, A. (2019). Memory in Transatlantic Relations : From the Cold War to the Global War on Terror. Routledge.

Proběhlé akce

Social Memories and Historical Narratives: Sources & Methodology

V pátek, 15. září, proběhl interní workshop výzkumného centra s názvem "Social Memories and Historical Narratives: Sources & Methodology". Na workshopu vystoupili juniorní i seniorní členové centra. Kompletní program akce je možné si prohlédnout zde


Borderworlds: Temporal, Geographical and Psychosocial exploration of Symbolic Border Conference

Konference proběhla ve dnech 7. až 10. června 2023. Konala se v rámci projektu Borderwords, který je financován z prostředků St Andrews Joint Seed Funding, a který umožňuje účastníkům vytvářet nové formy spolupráce a diskutovat o hranicím migrace, paměti a vyprávění o minulosti a současnosti.


Train to Freedom Project’s Bloc Seminar & Fieldwork

Seminář a terénní práce jsou proběhly v červnu 2023 v rámci projektu "Vlak ke svobodě", který iniciovala berlínská nadace Mamlock a Department for Democracy Education and Human Rights a který je nyní realizován společně Univerzitou Karlovou v Praze s Freie Universität Berlin.


BTHA Workshop - Prague on “Difficult Heritage”

Kateřina Králová ve spolupráci s Institutem mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (CUNI) a Katedrou evropských dějin Univerzity v Regensburgu (UR) uspořádala workshop na téma paměťových studií.


4EU+ Online Seminar: The Twentieth Century in Europan Memory. Themes and Approaches in Contemporary European Memory Studies.

Online seminář společně  vedli výzkumníci z univerzit v Praze, Varšavě, Sorbonně, Miláně, Heidelbergu a Kodani ve spolupráci s COST CA20105 Slow Memory a Centrem pro výzkum sociální paměti (Varšava). Kurz byl vyučován ve na jaře 2023.

Aktuality