FSV UK

 • Nově vydané knihy našich akademiků

  V posledním měsíci vyšly našim akademikům dvě nové, zásadní publikace. První z nich představuje Německo v období od roku 1989 do roku 2021. Druhá prezentuje výzkum ředitele institutu týkající se československých drah.

 • Nová posila na IMS

  V novém akademickém roce posílí tým institutu hned několik akademických a vědeckých pracovníků. Více se o nich a jejich nově vyučovaných kurzech můžete dozvědět v článku níže.

  Zde
 • НАУКОВА СПІВПРАЦЯ

  Інститут міжнародних студій Карлового університету запрошує українські академічні установи та окремих науковців до співпраці з актуальних тем, дотичних до дослідницьких напрямів Інституту.

  Більше інформації
 • Claims Conference

  Naší čerstvé absolventce doktorského studijního programu Mezinárodní teritoriální studia, Karin Hofmeisterové, byl udělen prestižní grant organizace Claims Conference.

  Více informací
 • Covid opatření

  Od středy 16. 3. 2022 Institut mezinárodních studií dočasně ruší veškerá opatření epidemiologického semaforu. Přesné vysvětlení současného provozu naleznete níže.

  Opatření

Aktuality Přejít na aktuality

 • Terénní výzkum v Horním Slavkově

  Akademici z Institutu mezinárodních studií FSV UK ve spolupráci s kolegy ze Lvovské národní univerzity provedli terénní výzkum v městečku Horní Slavkov v Karlovarském kraji. Hlavním zájmem vědců byla Integrace ukrajinských dětí uprchlíků a nezletilých vnitřně vysídlených osob v komparativní perspektivě České republiky a Ukrajiny.

 • Kulatý stůl "Small States and Great Powers"

  V pátek, 18. listopadu, se uskutečnil kulatý stůl na téma "Small States and Great Powers", který byl součástí projektu NAWA Chair Days: Observing Complexity in Turbulent Times. Kulatého stolu se zúčastnil i Adrian Brisku, vedoucí jednoho z našich výzkumných center.

 • HERZL: Pozvánka na promítání filmu Lemon tree

  Herzlovo centrum izraelských studií Vás zve na promítání izraelského filmu Lemon Tree. Součástí promítání bude diskuze o tom, jak izraelsko-palestinský konflikt ovlivňuje dennodenní život Izraelců a Palestinců.

 • Odborný článek Hachsharot in Greece, 1945 – 1949: Camps or vocational centers?

  Kateřině Králové, vedoucí Výzkumného centra paměťových studií a člence Katedry ruských a východoevropských studií, vyšel článek Hachsharot in Greece, 1945 – 1949: Camps or vocational centers? v recenzovaném časopisu Quest. Issues in Contemporary Jewish History.

 • Diskuze: Výsledky amerických doplňovacích voleb

  Dne 14. listopadu 2022 se ve Skautském institutu v Praze uskuteční expertní debata s názvem Jak změní volby Ameriku? Diskuse rozebere současné volby do amerického Kongresu v poločase prezidentského mandátu Joe Bidena, výsledky a dopady nejen na USA, ale i na zahraniční politiku či podporu Ukrajině.

 • Nová kniha: The Rise and Decline of Communist Czechoslovakia's Railway Sector

  Nová kniha na půdě IMS - řediteli institutu, doc. Tomáši Nigrinovi, vyšla kniha "The Rise and Decline of Communist Czechoslovakia's Railway Sector" v nakladatelství Central European University Press.

ŽIVOT NA INSTITUTUVíce o institutu

 • PRAREAS

  PRAREAS (Prague Area Studies) je platforma na Institutu mezinárodních studií FSV UK, která sdružuje čtyři anglickojazyčné studijní programy: BECES, CECS, EPS, MAS. Ve spolupráci s School of Slavonic and East European Studies (SSEES), nabízí IMS také jeden double-degree programme vyučovaný v angličtině.

   

 • SIMS

  SIMS je neformální sdružení studentů IMS, jehož úkolem je řešit problémy studentů, de facto překlenout pomyslnou propast mezi nimi a vyučujícími. Další činnost SIMSu spočívá v organizaci tradičních společenských a vzdělávacích akcí (nejen) pro studenty IMS. Mezi tyto akce patří například Welcome party, vánoční besídka, souboj ročníků, karaoke party, parník IMS, souboje s ISS, přednášky k aktuálním tématům nebo seznamovák pro první ročníky bakaláře.

 • Studium v zahraničí

  Program Erasmus+ je určen pro studenty všech studijních oborů bakalářských, magisterských i doktorských studijních programů IMS. Zároveň Erasmus mohou každoročně využívat i akademičtí pracovníci IMS. Je možné vyjíždět na dohody uzavřené samotným institutem, ale také v rámci dohod uzavřených Oddělením zahraničních styků (OZS) FSV. Lze také využívat nabídky dalších institutů FSV UK.