Institut
O Institutu
Institut mezinárodních studií (dále jen IMS) je součástí Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (dále jen FSV UK), která vznikla v roce 1990, aby reagovala na aktuální potřeby společnosti. IMS byl založen v roce 1994 jako nejmladší součást FSV UK. Jeho současná struktura je výsledkem dlouhodobého procesu charakterizovaného mimo jiné cílevědomým formováním nového studijního oboru "teritoriální studia" (Area Studies). Je rovněž v pozitivním smyslu ovlivněna stoupající a měnící se poptávkou studentů, tj. uspokojením stále naléhavější "společenské poptávky" po dosud chybějícím oboru teritoriálních studií, tolik důležitém pro další rozvoj praxe české zahraniční i vnitřní politiky.
Absolventi studijních oborů vyučovaných na IMS jsou typičtí kontextuálně, teritoriálně a metodologicky fundovanou znalostí moderních dějin, právně-politického, ekonomického a socio-kulturního zázemí v těch teritoriích, která jsou náplní vědecké a pedagogické práce institutu, orientují se v praktických důsledcích nedávných historických dějů a podstatných současných problémech, vybaveni základními analyticko-interpretačními dovednostmi. Absolventi těchto oborů jsou uplatnitelní ve všech typech vládních i nevládních institucí, které se soustřeďují na problematiku příslušných teritorií v jejím historickém i současném kontextu, a to jak domácích, tak zahraničních.
IMS FSV UK po dobu rekonstrukce jejího kampusu dočasně sídlí v nových Butovicích v ulici Pekařská 10.
Aktuality
-
Diskuzní odpoledne "Without Russia? Impacts of the war against Ukraine on the international and European order"
Srdečně Vás zveme na debatu "Without Russia? Impacts of the war against Ukraine on the international and European order", která se bude konat v pátek 31. března 2023 od 14:00 do 16:30 na Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze.
-
Vyhlášení výsledků soutěže GA UK - 5 úspěšných žadatelů na IMS!
Byly zveřejněny výsledky 20. kola soutěže Grantové agentury Univerzity Karlovy, které se zúčastnila řada našich doktorských studentů a studentek. Celkem se svými projekty uspělo 5 osob! Gratulujeme!
-
"Co pojí Karlovku se St. Andrews?" Nejen seed-funding
„Společný program počátečního financování, seed-funding, spojuje výzkumníky z Univerzity Karlovy a University of St Andrews,“ píší ve společném článku Joseph North ze skotské univerzity a Jaromír Soukup z Centra strategických partnerství při Rektorátu UK.
-
Slavnostní ukončení projektu "Train to Freedom"
Ve čtvrtek 9. března byl slavnostně zakončen společný projekt "Train to Freedom" (Univerzita Karlova, Freie Universität Berlin, Pädagogische Hochschule St. Gallen a Mamlock Foundation Berlin) výstavou plakátů, které vznikly na půdě našeho institutu v rámci semináře.
-
Prof. Michal Reiman
S velkým zármutkem jsme přijali smutnou zprávu z Berlína o smrti prof. Michala Reimana, dlouholetého pracovníka Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd. Jménem celého Institutu chceme vyjádřit upřímnou soustrast všem pozůstalým nad ztrátou blízkého člověka.
-
Diskuze "The 'Foreign Influence' Bill and the 7-8 March Protests in Georgia: Societal and (Geo)Political Implications"
Srdečně Vás zveme na debatu s názvem "The 'Foreign Influence' Bill and the 7-8 March Protests in Georgia: Societal and (Geo)Political Implications", která se uskuteční ve čtvrtek 16. března od 17:00.