Výběrové řízení: junior researcher/Ph.D. student (m/f/d) (1,0)

Institut mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze otevírá pozici junior researcher/Ph.D. student (m/f/d) (1,0) na 36 měsíců s nástupem od 1. 3. 2024 do 1. 5. 2024.

Výzkumník bude pracovat na projektu "Linking Arms: Central Europe's Weapons Industries, 1954-1994", který je podporován z prostředků FWF (Rakousko) a GA ČR (Česká republika) a který vedou Rosamund Johnston (RECET, Vídeňská univerzita) a Tomáš Nigrin (Fakulta sociálních věd UK).

Účastí na tomto projektu (po splnění všech studijních povinností) získá řešitel/ka doktorát z moderních dějin na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Hledáme kolegu/kolegyni, který/á je schopen/schopna samostatně provádět výzkum podle níže uvedené osnovy projektu, osvojovat si a aplikovat nové přístupy a metodologie a spolupracovat s řešitelským týmem.

Popis doktorského projektu:

“Arms Town Steyr as Home Front in the Global Cold War”

Badatel/ka se zaměří na podnikové archivy a orální historii a zmapuje mezinárodní vazby, které se ve střední Evropě za studené války vytvořily prostřednictvím zbrojního průmyslu, a to z pohledu pracovníků ve zbrojním průmyslu, podnikatelů a politických elit. Zaměří se zejména na to, jak se dynamika mezinárodního obchodu se zbraněmi ve střední Evropě projevovala v hornorakouském městě Steyr - jednom z rakouských míst, která jsou s tímto průmyslem historicky nejvíce spojeny. Badatelé si například položí otázku, jakou roli hrál výrobce zbraní Steyr-Daimler-Puch (SDP) v širším životě města během čtyřiceti let, které následovaly po obnovení výroby ručních zbraní v Rakousku v polovině padesátých let? A jak se tato role v průběhu času měnila?

Na základě místních novin a protokolů ze zasedání zastupitelstva uložených v archivu města Steyr si badatel položí otázku, jak vládní regulace zbraní ovlivnila společnost a hospodářství ve Steyru. Tyto prameny mohou také objasnit, jakým způsobem mohlo lobbování zdola na místní úrovni ovlivnit státní regulaci zbraní a jejich mezinárodní prodej. Na základě orální historie a s využitím dokumentů a hmotných předmětů uložených v muzeu Arbeitswelt ve Steyru se výzkumník bude rovněž snažit obnovit výrobní procesy a zkušenosti dělníků s ohledem na to, jak se tyto procesy měnily v průběhu čtyřiceti let, na které se zaměříme. Při zkoumání měnícího se vztahu mezi civilní a vojenskou výrobou v koncernu bude badatel nakonec zkoumat, jak se zaměstnanci zapojení do obou pracovních proudů vztahovali k sobě navzájem, ke koncernu SDP jako celku a k zákazníkům podniku v Rakousku i v zámoří.

Očekávané výstupy za 36 měsíců:

• 1x článek
  • 1x disertační práce, která povede k vydání monografie.
  • Až 3x aktivní účast na mezinárodních konferencích

Kromě toho bude výzkumný pracovník spolupracovat s ostatními členy projektového týmu na publikaci o obchodu se zbraněmi ze střední Evropy za studené války.

Očekávaná/potřebná kvalifikace:

• magisterský titul v oboru historie, teritoriální studia, antropologie, sociologie, politologie nebo jiné relevantní společenské vědy (nebo maximálně 3 měsíce do závěrečných magisterských zkoušek/obhajoby po nástupu na pozici).
  • Jazykové znalosti: Angličtina - C1; němčina - C1.

Nabízíme:

• 47 000 Kč/měsíc (1 880 €) brutto + 10 000 Kč/měsíc (400 €) netto jako doktorand na Fakultě sociálních věd (a další zaměstnanecké výhody)
  • Zapojení do mezinárodních a regionálních vědeckých institucí (IMS & RECET, Rakousko)
  • Zapojení a integrace do vědeckých komunit v České republice i v Rakousku
  • Velkorysý rozpočet na zahraniční cesty na konference a výzkum
  • Jazyková příprava
  • Mentorství v oblasti psaní a výzkumných dovedností poskytované pracovníky projektu a mezinárodní radou odborníků.

Žádosti by měly obsahovat:

• Životopis a jednostránkový motivační dopis v angličtině
  • Jednu ukázku psaní (např. bakalářská/magisterská práce, seminární práce, článek)
  • Doklad o jazykových znalostech (je-li k dispozici)
  • Diplomy a jiná osvědčení o vysokoškolském vzdělání (pokud jsou k dispozici)
  • Jeden doporučující dopis

Uzávěrka přihlášek je 25. ledna 2024.

Kompletní informace naleznete zde

S dotazy a přihláškami se obracejte na doc. Tomáše Nigrina na adrese tomas.nigrin@fsv.cuni.cz.