Deutschsprachige Studiengänge in Mittel- und Osteuropa

Deutschsprachige Studiengänge in Ostmittel-, Südost- und Osteuropa sowie dem Kaukasus und Zentralasien, DSG in MOE/GUS podporuje Německá akademická výměnná služba (Deutscher Akademischer Austauschdienst – DAAD). Magisterský studijní program Německá a rakouská studia (Deutsche und Österreichische Studien) je v současné době jediným českým projektem, který v rámci programu Německojazyčných studijních oborů DAAD podporuje.

Spolupráce nabízí celou řadu výhod a příležitostí pro studenty i pedagogy: pravidelnou výuku německých hostujících vyučujících v Praze (specializované blokové semináře zaměřené na německé dějiny, kulturu, společnost, ekonomiku apod.), místo stálého německého docenta (DAAD-Langzeitdozent) na naší Katedře německých a rakouských studií nebo třeba stipendia pro studenty (semestrální pro magisterské studenty na partnerské univerzitě v Düsseldorfu, SurPlace stipendia pro vynikající magisterské studenty a doktorandy).

Tým

Program DSG je zajišťován Katedrou německých a ruských studií společně s Katedrou dějin a kultury východní Evropy (Geschichte und Kulturen Osteuropas) Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf.

U zrodu spolupráce stáli prof. PhDr. Jan Křen, DrSc., významný český historik, zabývající se moderními dějinami střední Evropy a problematikou česko-německých vztahů, a Univ.-Prof. i.R. Dr. phil. Dr. h.c. Detlef Brandes, přední německý odborník na dějiny Němců ve střední a východní Evropě.

DONOR

Tento projekt je podporován Německou akademickou výměnnou službou.

DAAD

DOBA ŘEŠENÍ PROJEKTU

Spolupráce probíhá od roku 1994. Samotný projekt se koná v letech 2019 - 2021.