Mapping and Organizing Research on Dictatorships - Open Access Repository

M.O.R.D.O.R.

Mapping and Organizing Research on Dictatorships - Open Access Repository

Tento Erasmus+ projekt se zaměřuje na dva základní cíle.

1) Zlepšení a posílení studia diktátorských a autoritářských režimů. Hlavním výstupem se stane encyklopedie (Encyclopaedia Tyrannica), kterou bude mapovat minulé a současné přístupy k autoritářským režimům. Mnohonárodnostní tým prakticky z celého světa bude nahlížet na problém z různých disciplín, a to jak z teoretických, tak i z praktických či také areálových pohledů.

2) Doporučení pro evropskou společnou bezpečnostní politiku ohledně přístupu k diktátorským režimům a strategii a taktiku při propagaci demokracie. Tato část projektu analyzyje dosavadní přístupy EU v této sféře, identifikuje jejich nedostatky a problémy a doporučuje inovativní postupy na základě dlouholeté zkušenosti kolektivu se studiem autoritářských režimů. Závěry budou představeny příslušným institucím EU.

ERAMSUS+

Výzkumný tým

• doc. Slavomír Horák - příspěvky do encyklopedie, vedení field tripu do Střední Asie, excerpce zahraniční, zejména ruské a středoasijské literatury k tématu, podíl na tvorbě doporučení pro EU, výuková účast na letních školách, organizace kick-off meeting v Praze, účast na selection meeting pro letní školy
  • prof. PhDr. Michal Kubát, Ph.D. - příspěvky do encyklopedie, výuková účast na seminářích/workshopech
  • mgr. Anna Jordánová - doktorandka, účast na letních školách, přispěvky do encyklopedie, excerpce literatury
  • Oguljamal Yazliyeva - doktorandka, aktivní účast na letních školách jako vyučující a excerpce literatury

Donor

Projekt je financovaný z programu Erasmus+.

Doba řešení projektu

Projekt probíhá v období listopad 2021 - říjen 2024.