MORF – galerie budoucnosti?
MORF – galerie budoucnosti?
Michaela Mňuková
Umělecké památky se nám dochovaly i z doby kamenné. Znamená to však, že by způsob, jakým umění vystavujeme, měl zamrznout v pravěku? Galerie MORF, technologický startup z amerického San Francisca, pracuje s konceptem tradiční galerie, který ale přenáší do nové, digitální éry. Galerie vystavuje díla, jež vytvořili, pro mnohé z nás, nepředstavitelní umělci – roboti a umělá inteligence. Je možné, že příští Mona Lisa bude dílem robota?
V čem je tedy MORF revoluční?
Galerie MORF vznikla roku 2019. Za celým projektem stojí trojice mužů – Scott Birnbaum, Steve Matson a Nicolas Donald. V rozhovoru pro The AI podcast od společnosti Nvidia Birnbaum, současný výkonný ředitel MORF, řekl: „Galerie MORF vznikla proto, aby vystavovala špičkové moderní umění od špičkových umělců“. Galerie se zaměřuje na digitální umění, které je vytvořeno s pomocí umělé inteligence. Vystavovány jsou zde nejen fyzické obrazy, ale také čistě digitální tvorba, ať už v podobě statických či pohyblivých obrazů, 3D modelů soch nebo krátkých video-sekvencí. MORF se také snaží digitální umění přiblížit veřejnosti. To je sice dobře dostupné, pokud se však člověk o tento druh kulturní produkce nezajímá, mohou být informace nalezené na internetu zavádějící. MORF proto spolupracuje i s tradičními galeriemi, především v Londýně a Paříži, kde pořádá krátkodobé výstavy, které návštěvníky seznamují s celý koncept digitálního umění i s umělci, kteří ho tvoří.
Proč bych si měl digitální umění kupovat?
Digitální umění je až neuvěřitelně snadno uživatelsky dostupné – obvykle nám stačí pár kliknutí a v rozmezí vteřin vidíme na obrazovce před sebou stovky děl. Digitální umění se na internetu prodává jako NFT (z angl. non-fungible token). Po zakoupení se vám NFT uloží do vaší virtuální peněženky – stejně jako si doma uložíte třeba kupní smlouvu od nemovitosti, nebo když si do trezoru v bance uložíte dílo od Moneta. Mnoho lidí je skeptických, když přijde na koupi NFT – nestačí si obrázek jednoduše stáhnout z Googlu? Jednoduše řečeno – ne. Pokud si obrázek jen stáhnete, nejste jeho vlastníkem, vlastníkem je pouze ten, kdo vlastní zmíněný token, tedy ten, kdo ho má uložený ve své virtuální peněžence. Nákup NFT tak vesměs funguje stejně, jako nákup fyzických uměleckých děl. Vždy je pouze jeden originál a nový majitel má vlastní motivace, proč se rozhodl do díla investovat. Nákup NFT je rozšířen především v krypto-komunitě. Nejenže jsou si oba koncepty velice blízké, ale většina NFT se prodává právě za kryptoměny. Nemusíte se ale bát, pokud byste se rozhodli koupit si dílo v galerii MORF, můžete vedle Etherea (typ digitálního platidla) použít i americké dolary.
Jak tedy souvisí NFT s MORF?
Nejenže je MORF oficiální institucí, která dává digitálním umělcům prostor pro vystavování jejich děl, ale také přichází s technologií, která sběratelům umožňuje proměnit jejich obývací pokoj v soukromou digitální galerii. Nicolas Donald, současný technický ředitel MORF, vytvořil technologii nesoucí název ArtStick. Jedná se o přenosný disk, na kterém jsou vámi zakoupená NFT ukládána. ArtStick je možné zapojit do televize, a v té si umělecká díla prohlížet ve špičkové kvalitě. ArtStick užívá specifický systém šifrování, funguje tedy i jako jakýsi trezor, který vaše NFT chrání.
S kterými umělci MORF spolupracuje?
V galerii si můžete prohlédnout a zakoupit díla celé řady umělců, včetně jednoho ze spoluzakladatelů – Steva Matsona. Seznam všech autorů a jejich děl je veřejně dostupný na webových stránkách galerie. Nalezneme zde širokou škálu uměleckých stylů, tudíž se zde najde něco téměř pro každého. Jeden z nejzajímavějších umělců, s kterým se MORF spojil, je Pindar Van Arman. Americký umělec, který využívá roboty a umělou inteligenci k tvorbě svých děl. Prvotní inspirací pro něj byly jeho vlastní děti. Když se učili malovat, napadlo ho, zdali by stejný proces nebylo možné naučit robota s využitím umělé inteligence a strojového učení. Začal tak 15 let dlouhý proces vývoje. Ve své tvorbě se soustředí především na portréty.
Nahradí umělce v budoucnosti roboti?
Budoucnost je v tomto ohledu nejistá, co ale jisté je, že se technologie vyvíjí neuvěřitelnou rychlostí. Myšlenka, že by robot zvládl namalovat dechberoucí dílo, byla ještě na konci minulého tisíciletí na míle vzdálená. Dnes je to však realitou. Technologie umělé inteligence se stává stále dostupnější. Již dnes nalezneme na internetu mnoho programů, které nám zdarma, s použitím technologie umělé inteligence, vytvoří umělecké dílo dle našeho zadání. Tyto technologie se dostaly i na sociální síť TikTok, kde prostřednictvím filtrů můžete nechat buď sebe či vaši fotku přetvořit v umělecké dílo. Co nás čeká v budoucnosti lze jen stěží odhadnout, bezpochyby však tato nová realita předčí naše očekávání i hranice představivosti. A možná v ní vznikne i nějaká ta digitální Mona Lisa…