Interdisciplinární workshop 4EU+: Role of Culture in Times of War and Post-War Reconstruction. The Case of Ukraine

V souvislosti s probíhajícím konfliktem na Ukrajině uspořádali Klára Kosová (Institut mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy) a Neil Predmestnikov (Varšavská univerzita) interdisciplinární workshop Role of Culture in Times of War and Post-War Reconstruction. The Case of Ukraine. Ústředním cílem workshopu bylo vytvořit síť spolupráce juniorských výzkumníků, seniorských vědců a společenských aktérů v rámci programu 4EU+, kteří se snaží nejen zamyslet nad tím, co přesně válka znamená pro kulturní krajinu, jak ovlivňuje kulturní reprezentaci, jakou roli hraje kultura při vyrovnávání se s válečným traumatem a jakou roli by měla hrát při poválečné rekonstrukci, ale také pracovat na zakotvení poválečné rekonstrukce Ukrajiny jako součásti její cesty k inkluzivnější Evropě.

Workshop se konal 22. a 23. září v budově Hollar Fakulty sociálních věd (první den) a v areálu Jinonice Fakulty sociálních věd (druhý den). Program se skládal ze dvou hlavních přednášek, dvou panelových diskusí a dvou studentských panelů. Organizátorům se podařilo shromáždit skupinu účastníků, kterou tvořilo devět studentů a pět seniorních vědců z univerzit Aliance 4EU+ (Univerzita Karlova, Varšavská univerzita, Univerzita v Miláně) a šest speciálních ukrajinských stipendistů působících ve společenské sféře. Vzhledem k tomu, že akce byla navíc otevřena veřejnosti, měli účastníci workshopu možnost podělit se o své zkušenosti, nápady a názory s širší veřejností.

Celý report z události (v AJ) si můžete přečíst zde