Izrael a vzestup neliberální demokracie

table

Izrael a vzestup neliberální demokracie

Herzlovo centrum izraelských studií vás zve na diskuzi na téma Izrael a vzestup neliberální demokracie. Základní pilíře demokracie, mezi nimi nezávislé soudy a nezávislá média, se v mnohých demokratických zemích stávají terčem demokraticky zvolených politiků. 

Nacionalismus a práva většiny jsou akcentovány na úkor liberálních hodnot.  V předvoleních kampaních jsou představitelé opozice zobrazováni jako hrozba pro stabilitu státu. Ani Izrael není vůči mnohým z těchto trendů imunní. V jakém stavu je izraelská demokracie? V čem se liší a v čem jsou si podobné neliberální tendence v USA a v Evropě ve srovnání s Izraelem? Může stoupající důraz na židovský charakter státu oslabit jeho demokratický charakter?

O tom a dalších tématech budou v rámci konference Forum2000 diskutovat Rachel Taub, členka izraelského Knessetu v letech 2015 až 2019 za stranu Kulanu a Dr. Gadi Taub, historik Hebrejské univezity a politický komentátor.

Moderuje Dr. Irena Kalhousová, ředitelka Herzlova centra Izraelských studií na UK. Uskuteční se 13.10. od 16:00 v Maiselově synagoze, Maiselova 10, Praha 1. Diskuze proběhne v angličtině se simultánním tlumočením. Není třeba se registrovat.