Podcast De Facto - Zuzana Lizcová

Podcast De Facto - Zuzana Lizcová

Hostem posledního dílu podcastu Fakulty sociálních věd, De Facto, byla vedoucí katedry Německých a rakouských studií, Zuzana Lizcová, která pohovořila o měnícím se vztahu Němců a Rakušanů k obyvatelům ČR, změnách struktury obyvatelstva v Německu a Rakousku a také původu (ne)oblíbenosti Angely Merkel.

„Ukazuje se na řadě věcí, že setrvačnost společnosti je mnohem delší, než bychom předpokládali. Vztáhla bych to obecně na celou společnost, kdy vidíme, že postkomunistická transformace, jak u nás, tak ve východním Německu probíhá mnohem déle. My už jsme si mysleli, že poté, co odejde ta první generace, tak budeme mít vyhráno, ale řada vzorců chování se dědí. Dědí se v rodinách a reprodukují se nejrůznější křivdy, pocity ublíženosti nebo nedoceněnosti ve společnosti. Někteří sociologové říkají, že i demokratizace společnosti potřebuje probíhat přes několik generací. Myslím si, že ten proces bude postupný, i když už první vlaštovky vidíme, ale ještě to není proces, který by se týkal úplně všech,“ říká o politické situaci v Německu i u nás Zuzana Lizcová.

Poslechnout si celý rozhovor na Spotify.

Poslechnout si celý rozhovor na webu.

-----

De Facto je podcast Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy o skutečném světě vědců a absolventů společenskovědních oborů. Vyučující, vědci a absolventi poutavě mluví o svém každodenním životě, práci a zkušenostech. 

Podcastem provází děkanka Alice Němcová Tejkalová a naše absolventka Daniela Tollingerová, redaktorka Českého rozhlasu.