Where have all the natsmen gone? Etnické menšiny v postsovětském prostoru

Projekt se zaměřuje na etnické a subetnické menšiny na postsovětském prostoru, jejich integrace do většinové společnosti a zároveň transformace jejich specifické identity 30 let po rozpadu SSSR. Vědecký tým z Karlovy univerzity (FSV a Přírodovědecká fakulta) a Ostravské univerzity (Přírodovědecká fakulta) předkládá na základě dosavadní teoretické literatury inovativní případové studie k problému. Domníváme se, že v případě studia minorit se dosavadní výzkum (především na postsovětském prostoru) zaměřoval spíše na konfliktní případy. Grant GAČR se však zaměřuje především na nekonfliktní případy, ať již z Ruska, východní Evropy, Kavkazu či Střední Asie. Mimo jiné si autoři kladou otázku, proč ve vybraných případech nedošlo k eskalaci vztahu majorita-minorita, přestože i v týmem vybraných případech se vyskytly konfliktní předpoklady známé z jiných problémových místech v regionu.

Výzkumný tým

Za IMS bude do projektu zapojen doc. Slavomír Horák se specializací na uzbecký Karakalpakstán a gruzínské Thušsko.

Donor

Tento projekt je financován Grantovou agenturou ČR.

gačr

Doba řešení projektu