Přípravné kurzy - Česko-německá studia (CNS)

Jak se přihlásit?

Přihlašování pro akademický rok 2023/2024 se otevřelo 8. prosince zde

Přijetí do kurzu je podmíněno podáním a zaplacením přihlášky ke studiu programu Česko-německá studia!

Pro bližší informace o kurzu kontaktujte Mgr. Jiřinu Tomečkovou na uchazeci.ims@fsv.cuni.cz nebo 267 224 299.

Na kurzy je možné se přihlásit i v jejich průběhu, nejpozději však do 5. 2. 2024.

Informace pro akademický rok 2023/2024

Cíl kurzu: Kurz slouží k procvičení znalostí potřebných pro výše zmíněnou podobu přijímacího řízení do bakalářského programu Česko-německá studia (ČNS) a může být též prospěšný pro přípravu na přijímací řízení do dalších studijních programů. Hlavní důraz bude kladen na německé a česko-německé dějiny v 19. a 20. století a německé a česko-německé reálie po roce 1990.

Každá přednáška bude doprovozena krátkým, společně opravovaným testem, který si účastníci mohou ponechat. Ke každé přednášce bude připojena stručná bibliografie k rozšíření znalostí k danému tématu.

Kurz je založen na pravidelné docházce, jsou povoleny maximálně dvě absence. V průběhu trvání přípravného kurzu je nutné mít zapnutou kameru.

Časová dotace kurzu: Kurz s časovou dotací celkem devíti setkání proběhne dvakrát týdně v podvečerních hodinách v čase 17:00 – 18:30 v rozmezí 30. 1. 2024 až 27. 2. 2024.

Forma: Kurz proběhne plně online.

Cena kurzu: přihlášení do kurzu a jeho absolvování je zdarma

Zakončení kurzu: Kurz je zakončen testem, který se uskuteční 21. března 2024. Účastníkům, kteří kurz úspěšně absolvují, budou prominuty příjímací zkoušky do bakalářského studijního programu Česko-německá studia (ČNS). Účastníci kurzu budou o výsledku kurzu a případném podmíněném přijetí na Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) informováni nejpozději v prvním dubnovém týdnu, aby se mohli nerušeně věnovat zdárnému dokončení středoškolského studia. Podmíněným přijetím se rozumí situace předcházející oficiálnímu vyrozumění uchazeče o jeho přijetí děkanem fakulty. Otázky závěrečného testu nejsou totožné s otázkami společně opravovaných testů, kterými je ukončena každá přednáška!

Program přípravného kurzu v roce 2023/2024

Datum Program
30.1.

Zahájení kurzů + Německo ve druhé polovině 20. století (doc. PhDr. Tomáš Nigrin, Ph.D.)

1.2. Česko-německé vztahy po roce 1990 (JUDr. Vladimír Handl, CSc.)
6.2.

Sudetoněmecká otázka ve 20. století (PhDr. Petr Šafařík)

8.2.

Německo v první polovině 20. století (doc. PhDr. Petr Šafařík)

13.2.

Německá kultura a literatura ve 20. století (PhDr. Alena Zelená, Ph.D.)

15.2

Hospodářský a sociální vývoj v SRN po roce 1990 (Ing. Pavla Kačmárová)

20.2. Německý politický systém (PhDr. Miroslav Kunštát, Ph.D.)
22.2.

Německé sjednocení–příčiny a následky (PhDr. Michal Dimitrov, Ph.D.)

27.2.

Aktuální situace a problémy Německa (PhDr. Zuzana Lizcová, Ph.D.)

21.3. Online test prostřednictvím platformy Moodle