Přípravné kurzy: Teritoriální studia (TS)

Jak se přihlásit?

Přihlašování pro akademický rok 2023/2024 se otevřelo 8. prosince zde

Přijetí do kurzu je podmíněno podáním a zaplacením přihlášky ke studiu v programu Teritoriální studia (v prezenční nebo/i distanční formě)!

Pro bližší informace o kurzu kontaktujte Mgr. Jiřinu Tomečkovou na uchazeci.ims@fsv.cuni.cz nebo 267 224 299.

Na kurzy je možné se přihlásit i v jejich průběhu, nejpozději však do 5. 2. 2024.

Informace pro akademický rok 2023/2024

Cíl kurzu: Kurz slouží k procvičení znalostí potřebných pro výše zmíněnou podobu přijímacího řízení do bakalářského programu Teritoriální studia (TS) a může být též prospěšný pro přípravu na přijímací řízení do dalších studijních programů. Po obsahové stránce bude hlavní důraz kladen na poválečné dějiny a na současné problémy zemí Evropské unie, zemí bývalého Sovětského svazu, zemí jihovýchodní Evropy a na severoamerický kontinent.

Každá přednáška bude doprovozena krátkým, společně opravovaným testem, který si účastníci mohou ponechat. Ke každé přednášce bude připojena stručná bibliografie k rozšíření znalostí k danému tématu.

Kurz je založen na pravidelné docházce, jsou povoleny maximálně dvě absence. V průběhu trvání přípravného kurzu je nutné mít zapnutou kameru.

Časová dotace kurzu: Kurz s časovou dotací celkem dvanácti setkání proběhne dvakrát týdně v podvečerních hodinách v čase 17:00 – 18:30 v rozmezí 30. 1. 2024 až 7. 3. 2024.

Forma: kurz proběhne plně online

Cena kurzu: přihlášení do kurzu a jeho absolvování je zdarma

Zakončení kurzu: Kurz je zakončen testem, který se uskuteční 21. března 2024. Účastníkům, kteří kurz úspěšně absolvují, budou prominuty příjímací zkoušky do bakalářského studijního programu Teritoriální studia v jeho prezenční nebo distanční formě. Účastníci kurzu budou o výsledku kurzu a případném podmíněném přijetí na Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) informováni nejpozději v prvním dubnovém týdnu, aby se mohli nerušeně věnovat zdárnému dokončení středoškolského studia. Podmíněným přijetím se rozumí situace předcházející oficiálnímu vyrozumění uchazeče o jeho přijetí děkanem fakulty. Otázky závěrečného testu nejsou totožné s otázkami společně opravovaných testů, kterými je ukončena každá přednáška!

Přípravný kurz platí i pro distanční studium.

Program přípravného kurzu v roce 2023/2024

Datum Program
30.1. Zahájení kurzů + Německo ve druhé polovině 20. století (doc. PhDr. Tomáš Nigrin, Ph.D.)
1.2.

Západní Evropa ve druhé polovině 20. století (Mgr. Jan Váška, Ph.D.)

6.2. Jihovýchodní Evropa ve druhé polovině 20. století (PhDr. Ondřej Žíla, Ph.D.)
8.2.

Sovětský svaz ve druhé polovině 20. století (Mgr. Karel Svoboda, Ph.D.)

13.2. Středovýchodní Evropa ve druhé polovině 20. století (doc. PhDr. Luboš Švec, CSc.)
15.2.

USA a Kanada v druhé polovině 20. století (Mgr. Jiří Pondělíček, Ph.D.)

20.2. Aktuální problémy zemí západní Evropy (PhDr. Martin Mejstřík)
22.2.

Aktuální situace a problémy USA a Kanady (Mgr. Jana Sehnálková, Ph.D.)

27.2.

Aktuální situace a problémy Německa (PhDr. Zuzana Lizcová, Ph.D.)

29.2.

Aktuální problémy středovýchodní Evropy (Mgr. Ondřej Klípa, Ph.D.)

5.3. Aktuální problémy jihovýchodní Evropy (PhDr. Ondřej Žíla, Ph.D.)
7.3.

Aktuální situace a problémy postsovětského Ruska (PhDr. Jan Šír, Ph.D.)

21.3. Online test prostřednictvím platformy Moodle