Výzkumné centrum pro integraci Digital Humanities (C4DHI)

Vedoucí výzkumného centra: Jiří Kocián

Výzkumné centrum pro integraci Digital Humanities (C4DHI) si klade za cíl uvádět současnou realitu nepostradatelnosti „digitálního“ rozměru výzkumu a vzdělávání v teritoriálních studiích a moderní historii na IMS. Prostřednictvím úzké spolupráce s partnerskými výzkumnými institucemi specializovanými v technologických aspektech DH rozvíjí transdisciplinární metodickou integraci ve čtyřech klíčových pilířích svých aktivit:

1) interní rozvoj DH dovedností a kapacity;

2) přinášení     externí      DH      expertízy a networking;

3) přímé    DH    aplikace     ve      výzkumu a publikační činnosti;

4) integrace DH do studijních programů.

Členové

Vybrané projekty

Vybrané publikace

• Hofmeisterová, K., J. Mlynář and J. Kocian (2022). “How “Tools” Produce “Data”: Searching in a Large Digital Corpus of Audiovisual Holocaust Testimonies.“ In Jewish Studies in the Digital Age, edited by Gerben Zaagsma, Daniel Stökl Ben Ezra, Miriam Rürup, Michelle Margolis and Amalia S. Levi. Berlin, Boston: DeGruyter Oldenbourg.
  • Barná, I., Kohút, T., Bilewicz, M., Gyarfášová, O., Kocián, J., Mesežnikov, G., & Babińska, M. (2022). Survey on Antisemitic Prejudice in the Visegrád Countries Research Report. Budapest: Tom Lantos Institute. ISBN 978-615-6324-06-1. (Quantitative analysis Based on a wide scale survey of respondents across the V4 countries).
  • Panuš, J., Kocián, J., Hoffmannová, P., Nápravník, D., Šunka, M., Brožová, K., & Slavíček, J. (2022). Prameny Krkonoš: Search engine. Prague: Faculty of Mathematics and Physics. (Search engine for a database of primary and secondary historical sources).
  • Kalhousová, I., Finkel, E., & Kocián, J. (forthcoming 2023-24). Historical References in the Narratives of War in Ukraine. [Manuscript submitted for publication]. (Mixed-method CDA, SSNA).
  • Mlynář, J., Kocián, J., Malyukov, H., & Roginer Hofmeister, K. (forthcoming 2024). Comparative Analysis of Repeated Digitized Oral History Narratives. [Manuscript submitted for publication]. Journal of Narratology.

• Oficiální otevření Centra pro integraci Digital Humanities (C4DHI)

Rádi bychom Vás touto cestou pozvali na oficiální představení nového výzkumného Centra pro integraci Digital Humanities (C4DHI), které proběhne ve čtvrtek 1. 6. od 10:00 v místnosti B328 (areál Jinonice - U Kříže 8, Praha 5).

• Nová výzkumná centra na IMS

K 1. 5. jsme na IMS otevřeli dvě nová výzkumná centra - Centrum pro výzkum míru a ozbrojených konfliktů a Centrum pro integraci Digital Humanities (C4DHI). C4DHI bude oficiálně veřejně představeno 1. 6. v areálu Jinonice.