Hegemonická vyprávění
Výzkumné centrum paměťových studií
Vedoucí výzkumného centra: Kateřina Králová
Výzkumné centrum paměťových studií (RCMS) při Institutu mezinárodních studií Univerzity Karlovy podporuje a rozvíjí výzkum v oblasti paměťových studií a (ne)hegemonických narativů tím, že sdružuje komunitu vědců z různých oborů v dialogu o paměti. Účelem výzkumného centra je zprostředkovávat interakci, výměnu a spolupráci mezi svými členy i širší komunitou. Centrum také slouží jako platforma pro diseminaci našeho výzkumu. Svými iniciativami se centrum snaží udávat směr paměťových studií tím, že rozvíjí diskusi o nových výzkumných otázkách a metodologiích v této oblasti.
Členové
Vybrané projekty
- Borderworlds: Temporal, Geographical and psychological exploration of symbolic borders
- Claims Conference Grant to fund Teaching on the Holocaust
- Travelling of Forsytes across the Iron Curtain: Domesticity as a common value of Cold War societies
- Plurality of Memories in Europe in a Global Perspective
- Memory policy in theoretical and practical dimensions
- Za hranice hegemonických narativů a mýtů. "Pohnutá minulost" v dějinách a paměti středovýchodní a jihovýchodní Evropy
- Minulost přítomností: role traumatické historie v zahraniční politice
- Populist rebellion against modernity in 21st-century Eastern Europe: neo-traditionalism and neofeudalism (POPREBEL)
- Vyrobeno polskými soudruhy. Příběhy českých industriálních objektů a polských hostujících pracovníků ve vzájemné perspektivě
Vybrané publikace
- Asavei, M. (2023). Engraving Portraits in the Skin: Vernacular Commemorative Tattoos for Ceauşescu, Tito, and Stalin. Nationalities Papers 51, no. 3, 563–82.
- Juhászová, T. ( 2022). Post-WWII migration flows in micro-perspective: The case of the east Slovak small town Medzev. Človek a spoločnosť 25, no. 1, 1-18.
- Králová, K. (2022). Silenced Memories and Network Dynamics in Holocaust Testimonies: The Matalon Family and the Case of Greece. S.I.M.O.N. 9, no. 2, 51-66.
- Smith, R. (2022). The Museal Production of Hungary’s Inorganic Past and Poland’s Postponed Victory: The Case of the House of Terror and the Warsaw Rising Museum. Soudobé dějiny 29, no. 3, 825-851.
- Králová, K. (2021). Breaking out of Silence: Victims of the 1944 Distomo Massacre in Greek-German Relations. Suedosteuropa-Mitteilungen, 61 (2-3), 81-91.
- Asavei, M. (2021). Cultural Memory and Political Resistance through Religious / Spiritual Art in (Post) Communist Romania. In M. Draga-Alexandru, & D. Manea (Eds.), Religious Narratives in Contemporary Culture: Between Cultural Memory and Transmediality (pp. 73-94). Brill.
- Králová, K., & Kocián, J. (2020). German Collective Guilt in the Narratives of Southeastern European Holocaust Survivors. In M. Zakić, & C. Molnar (Eds.), German-Balkan Entangled Histories in the Twentieth Century (pp. 114-135). University of Pittsburgh Press.
- Asavei, M. (2020). "Call the witness": Romani Holocaust related art in Austria and Marika Schmiedt's will to memory. Memory Studies, 13(1), 107-123.
- Bauer, P. (2020). A dance performance for D-Day celebrations: reflections on the aesthetic of war commemorations in France. Contemporary French Civilization, 45(2), 165-187.
- Švec, L. (2020). Demontáž sovětského dějinného paradigmatu v Lotyšsku na konci 80. let 20. století:některé aspekty kontinuity a diskontinuity. Slovanský přehled. Review for the History of Central, Eastern and Southeastern Europe, 106(3), 547-567.
- Kozák, K., Tóth, G., Bauer, P., & Wanger, A. (2019). Memory in Transatlantic Relations : From the Cold War to the Global War on Terror. Routledge.
Proběhlé akce
Social Memories and Historical Narratives: Sources & Methodology
V pátek, 15. září, proběhl interní workshop výzkumného centra s názvem "Social Memories and Historical Narratives: Sources & Methodology". Na workshopu vystoupili juniorní i seniorní členové centra. Kompletní program akce je možné si prohlédnout zde
Borderworlds: Temporal, Geographical and Psychosocial exploration of Symbolic Border Conference
Konference proběhla ve dnech 7. až 10. června 2023. Konala se v rámci projektu Borderwords, který je financován z prostředků St Andrews Joint Seed Funding, a který umožňuje účastníkům vytvářet nové formy spolupráce a diskutovat o hranicím migrace, paměti a vyprávění o minulosti a současnosti.
Train to Freedom Project’s Bloc Seminar & Fieldwork
Seminář a terénní práce jsou proběhly v červnu 2023 v rámci projektu "Vlak ke svobodě", který iniciovala berlínská nadace Mamlock a Department for Democracy Education and Human Rights a který je nyní realizován společně Univerzitou Karlovou v Praze s Freie Universität Berlin.
BTHA Workshop - Prague on “Difficult Heritage”
Kateřina Králová ve spolupráci s Institutem mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (CUNI) a Katedrou evropských dějin Univerzity v Regensburgu (UR) uspořádala workshop na téma paměťových studií.
4EU+ Online Seminar: The Twentieth Century in Europan Memory. Themes and Approaches in Contemporary European Memory Studies.
Online seminář společně vedli výzkumníci z univerzit v Praze, Varšavě, Sorbonně, Miláně, Heidelbergu a Kodani ve spolupráci s COST CA20105 Slow Memory a Centrem pro výzkum sociální paměti (Varšava). Kurz byl vyučován ve na jaře 2023.
Aktuality
-
Zkušenosti z blokového semináře "WWII: History & Memory"
V letním semestru proběhl blokový seminář vedený Prof. Kateřinou Královou a Dr. Karin Roginer Hofmeister na téma Druhá světová válka: Veřejná historie a paměť. -
Speciální číslo časopisu Journal of Modern European History
V květnu vyšlo speciální číslo časopisu Journal of Modern European History s názvem "Mass Atrocities in Southeast Europe: History and Memory of World War II and its Aftermath". Číslo spolueditovala Kateřina Králová. -
CfP: Prague Visual History and Digital Humanities Conference 2025
Centrum vizuální historie Malach slaví patnáct let od svého otevření. Výročí si připomene druhým ročníkem konference Prague Visual History and Digital Humanities Conference (PRAVIDCO 2025), kterou spolupořádá IMS a jeho výzkumná centra (C4DHI a RCMS). Termín pro zasílání příspěvků v 2. kole: 15. září 2024. -
4EU+ Pluralities of Memory Keynote Series
Srdečně zveme na tři přednášky, které se uskuteční v rámci projektu 4EU+ Pluralities of Memory, které povedou přední odborníci paměťových studií - Prof. Joanna Wawrzyniak, dr. Andreas Bandak a dr. Daniel Knight. Přednášky s navazující diskuzí se uskuteční 18. a 19. dubna 2024 v Areálu Jinonice, místnost B103A. -
Gender v jazyce a vyjadřování
Výzkumné centrum paměťových studií při IMS uspořádalo pro své zaměstnance, zaměstnankyně a doktorandstvo workshop Gender v jazyce a vyjadřování, který vedla Marie Koval z Gender Studies, o.p.s. -
Veřejné zahájení konference "Borderworlds: Temporal, Geographical and Psychosocial exploration of Symbolic Borders"
Srdečně Vás zveme na oficiální zahájení konference "Borderworlds: Temporal, Geographical and Psychosocial exploration of Symbolic Borders", které se uskuteční 6. června od 17:30 v CEFRES (Na Florenci 3).